Zero Waste to styl życia, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero śmieci”. Idea ta ma sprawić, że przestaniemy marnować żywność oraz inne rzeczy. Ma to wpływ na środowisko bo w ten sposób generujemy mniej odpadów. Wpływa to również na nasz domowy budżet, bo skoro lepiej wykorzystujemy to co kupiliśmy i nie wyrzucamy np. żywności to oznacza, że oszczędzamy pieniądze. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka prostych zasad „zero waste„, które pomogą Wam choć część tej ideologii wdrożyć w swoje życie. Na pewno odczuje to Wasz budżet domowy, więcej pieniędzy zostanie Wam w portfelu bo mniej wyrzucicie. Ma to też wpływ na otaczający nas świat, oczywiście biorąc pod uwagę nas samych jest to minimalne działanie, ale od czegoś trzeba zacząć. Popularyzacja tej idei oraz zasad może spowodować efekt śnieżnej kuli. Wraz z rosnącym zainteresowaniem i ilością osób, które do tego się stosują, efekty mogą być coraz bardziej znaczące. Dlatego zachęcamy Was do wypróbowania życia bez marnowania.
Zero waste to nie tylko takie planowanie życia by nie marnować niczego i nie wyrzucać. Z tym stylem życia wiążą się też inne zagadnienia jak recykling. Polega to na tym by starać się jak najczęściej ponownie wykorzystać pewne rzeczy. Przykładowo pudełko, w którym kupiliśmy jakiś produkt następnie możemy wykorzystać do przechowywania żywności w lodówce. Oprócz ponownego używania jest też odnawianie, czyli drugie życie rzeczy. Stare krzesła zamiast wyrzucić możemy przemalować i znów używać. Ważna jest też zasada ograniczenia, która po prostu nakazuje nam kupować rzeczy, których faktycznie potrzebujemy ograniczając zbędne wydatki i produkty, które prawdopodobnie użyjemy raz lub w ogóle.
Segregacja i przetwarzanie to coś czego nadal się uczymy jako społeczeństwo, ale jest to silnie powiązane z zero waste. Dzięki segregowaniu odpadów dbamy o to by zostały one ponownie przetworzone, a nie trafiły na hałdę śmieci, w której będą czekać setki lat, aż się rozłożą. W wielu miastach jest to dodatkowo wspierane np. mniejszą opłatą za wywóz odpadów jeśli je segregujemy. Warto więc to robić. Sama z tego korzystam by zmniejszyć rachunki i mam specjalne worki do segregacji.
Gdy idziesz do sklepu z gotową listą zakupów kupujesz tylko to czego potrzebujesz. Wydajesz mnie i nie kupujesz rzeczy, których potem nie wykorzystasz i wyrzucisz do śmieci. Warto więc tworzyć sobie menu na kilka dni i listę zakupów w oparciu o nie.
Zamiast kupić mandarynki w plastikowej siatce weź te, które zapakowane są w drewnianą skrzyneczkę. Później zgodnie z zasadą zero waste możesz ją przerobić np. na donicę lub wykorzystać w inny sposób. To naturalny materiał więc nie stanowi problemu dla środowiska. Zamiast pakować zakupy w torby foliowe możesz wziąć papierowe, biodegradowalne lub wielorazowe mocne siatki, które wykorzystasz podczas kolejnych wizyt w sklepie.
Przechowuj produkty w ten sposób aby jak najdłużej zachowywały świeżość. Dzięki temu zdążysz je wykorzystać w swojej kuchni nim zdążą się zepsuć. Gdy zaczną się psuć możesz zrobić z nich naturalny kompost. Na naszej stronie publikowaliśmy porady dotyczące przechowywania żywności. Oto niektóre z nich:
Wiele rzeczy można wykorzystać ponownie. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości, ale sami też znamy kilka ciekawych sposobów. Przypuśćmy, że zostało ci trochę wina lub soku. Możesz zamrozić je w kostkarce, a potem wykorzystać do schłodzenia napojów. Resztę ziół również możesz posiekać, włożyć do foremki na kostki lodu i zalać oliwą. Dzięki temu stworzysz aromatyczne kostki do smażenia lub doprawiania zup i sosów.
Został Ci sos od spaghetti? Zamroź go i dodaj do spaghetti gdy będziesz je przygotowywać następnym razem. Gdy zjesz już całą sałatę, którą kupiłaś w sklepie główkę możesz posadzić w doniczce, a wyrośnie z niej nowa sałata. W ten sposób można odzyskać naprawdę dużo rzeczy, wykorzystać je ponownie i dzięki temu oszczędzić pieniądze!
Na pewno masz w domu rzeczy, których już nie potrzebujesz. Może się jednak okazać, że przydadzą się one komuś innemu. Wystaw je na serwisie z ogłoszeniami. Oddaj je za darmo lub jakąś opłatą. Dzięki temu jeszcze komuś posłużą zanim zanieczyszczą naszą planetę. Dzięki temu ktoś nie kupi też nowej takiej samej rzeczy. Zdziwiłabyś się ile rzeczy, które ty uważasz za bezużyteczne, dla innych okazują się być potrzebne. Sama w ten sposób pozbyłam się wiele „śmieci”, które normalnie bym wyrzuciła.
Wiele rzeczy można naprawić. Oczywiście kupowanie nowych rzeczy daje satysfakcję i przez chwilę nawet szczęście co udowodnione jest naukowo. Gdy kupimy sobie coś nowego wprawia nas to w dobry nastrój, ale ten szybko mija. Dlatego czasem lepiej jest oszczędzić i dać niektórym rzeczom drugie życie zanim zdecydujemy się kupić nowe. Oczywiście nie zawsze się to opłaca, czasami koszt naprawy jest wyższy niż koszt zakupu, dlatego należy rozpatrywać to rozsądnie. Możesz też kupić taniej używane rzeczy, których ktoś nie potrzebuje.