Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Porady Data publikacji: 13 października 2022 / Aktualizacja: 2024-02-05

Chcesz oszczędzić na ogrzewaniu? Nie pozwól na to, by ciepło się marnowało. Nie wypuszczaj go ze swojego mieszkania, gdy nie jest to konieczne. W tym artykule podpowiemy Wam, jak to zrobić. Dzięki temu możecie zmniejszyć koszty ogrzewania swojego domu lub mieszkania.

Nie stawiaj niczego przed kaloryferami

Zasłanianie kaloryferów to bardzo duży błąd, który często popełniamy ze względów estetycznych lub po prostu przez mała ustawność pomieszczeń. W ten sposób tracimy jednak ciepło, które zamiast ogrzewać pokój, ogrzewa ścianę.

Dotyczy to również zasłon, które na czas zimy najlepiej jest podnieść i położyć na parapecie lub podwiązać je w powietrzu. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie mogło swobodnie rozprzestrzeniać się po pokoju.

Zamontuj za grzejnikiem maty odbijające ciepło

Ekrany zagrzejnikowe tracą na popularności. Z jednej strony grzejniki wypiera ogrzewanie podłogowe, a z drugiej coraz bardziej zwracamy uwagę na estetykę. Za grzejnikiem możemy jednak nakleić matę w taki sposób, że nie będzie w ogóle rzucała się w oczy. Jest to zawsze dodatkowy sposób na ograniczenie ogrzewania ściany za grzejnikiem. Ciepło to może więc rozejść się po pokoju.

Zadbaj o uszczelki w oknach i drzwiach

Uszczelki to elementy gumowe, które tak jak wszystko inne z czasem ulegają niszczeniu. Ich skuteczność maleje, a przez to nie chronią nas już tak dobrze przed uciekaniem ciepła z domu. Dlatego warto kontrolować ich stan i co kilka lat wymienić je na nowe. Jeśli czujesz powiew zimnego powietrza zbliżając policzek do drzwi lub okien, to znak, że uszczelki są już do wymiany.

Przestaw okna w tryb zimowy

Niewiele osób ma świadomość tego, że nasze okna posiadają tryb zimowy oraz letni. Różni on się siłą docisku ramy okna do futryny. Im jest mocniejsza, tym zapewniamy większą szczelność, a więc mniejszą stratę energii. Reguluje się go mimośrodem, który znajdziemy w kilku miejscach na ramie okna. Należy ustawić go w tej samej pozycji.

Mimośród nie jest symetryczny. Z jednej strony jest grubszy, a z drugiej cieńszy. Aby okno ustawić w tryb zimowy należy jego grubszą część skierować jak najbliżej wewnętrznej strony skrzydła okiennego. Poprawność regulacji sprawdzimy próbując poruszyć zamkniętym oknem. W trybie zimowym nie powinno być luzu, w trybie letnim rama okna lekko się porusza.

Odpowiednio wietrz mieszkanie

Wietrzenie zimą jest bardzo ważne. Szczelność naszych domów sprawia, że zbiera się w nich wilgoć. Najczęściej jest widoczna, gdy zacznie skraplać się na oknach. To znak, że zbyt słabo wietrzymy. Jest to konieczne, gdyż wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni na ścianach.

Zimą powinniśmy wietrzyć intensywnie, ale krótko. Oprócz tego na czas wietrzenia wyłączamy ogrzewanie lub zamykamy grzejniki. Dzięki szybkiemu wietrzeniu, nie ochłodzimy ścian i elementów wyposażenia mieszkania, które następnie będą oddawać zimno, zanim znów nie nagrzeją się do temperatury pokojowej. To sprawia, że ogrzewanie ma po prostu mniej pracy i zużyje mniej energii.

Wietrząc najlepiej zrobić przeciąg. Cieplej się ubrać i przez kilka minut wywietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu. Następnie zamknąć szczelnie okna i przywrócić ogrzewanie.

Podobne artykuły