Zadbaj o spłuczkę! Jak często ją czyścisz?

Porady Data publikacji: 11 maja 2018

Czy często czyścisz spłuczkę? Potrafi ona wyglądać naprawdę źle po kilku latkach użytkowania. Zajrzyj do swojej i sprawdź jak wygląda, to co zobaczysz może cię przerazić.

Jak wyczyścić spłuczkę

W spłuczce zbiera się wiele osadów z rdzy i wapna. Oprócz tego zbierają się tam zabrudzenia, które po prostu pochodzą z wody i wodociągów. Do tego rozwija się tam pleśń. Jak z tym walczyć? To proste.

Zaczynamy od spuszczenia całej wody ze zbiornika. Jeśli masz zawór odcinający dopływ wody do spłuczki to na razie go zamknij. Jeśli go nie masz wystarczy unieść zawór pływakowy wewnątrz spłuczki, który nie pozwoli nabrać się wodzie. Spłuczka będzie uważała, że jest pełna. Postaraj się teraz wyczyścić tak dużo jak zdołasz ręcznie. Resztę usuniemy korzystając ze specjalnego środka, który zaraz wykonamy.

Składniki

  • 300g kwasku cytrynowego
  • 3 litry wrzątku

Taki roztwór gdy będzie miał ok. 50 stopni Celsjusza wlewamy do spłuczki i zostawiamy na pół godziny. Zacznie on rozpuszczać osady z kamienia i wapnia. Dzięki temu będziemy mogli je skutecznie usunąć. Nawet możemy zamoczyć w nim ręczniki papierowe i obłożyć ścianki spłuczki w miejscach, do których woda nie sięga.

Wyszoruj wszystko i pozostaw całość na noc. Niech spokojnie sobie to podziała i zrobi swoje. Rano jeszcze raz szczotką przeczyść cała spłuczkę i spuść wodę, a potem odkręć zawór by wpuścić do spłuczki świeżej wody.

Jeśli spłuczka nie była odpowiednio często czyszczona bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze zostaną na niej zanieczyszczenia. Możemy więc posłużyć się jeszcze mocniejszym środkiem, a mianowicie octem. Ocet mieszamy z wodą w proporcjach 1:1 i podgrzewamy do temperatury 50 stopni Celsjusza. Następnie wlewamy do pustej spłuczki i pozostawiamy na 3 godziny.

Następnie po trzech godzinach znów używamy szczotki. Po oczyszczeniu wszystkich elementów teraz już powinny wyglądać praktycznie jak nowe, a nasza spłuczka znów będzie czysta.

Jak często powinniśmy czyścić spłuczkę? Wszystko zależy od nas, im częściej to zrobimy tym będzie nam łatwiej ją wyczyścić bo osady nie zdążą się zebrać w takiej ilości. Jednak warto zrobić to chociaż co 3 miesiące.

Źródło artykułu: https://takprosto.cc/kak-ochistit-unitaz/

Podobne artykuły