Wiele kobiet codziennie zadaje sobie pytanie, czym jest cellulit, a także skąd się on bierze. Wiele osób ma ten popularny problem i zastanawia się, czy istnieją jakiekolwiek sposoby na to, by pozbyć się cellulitu? Skórka pomarańczowa najczęściej dotyka kobiet i nie tylko, te które mają duży brzuch. Cellulit jednak nie jest zaliczany do chorób, mimo tego, że dotyka tak dużą część naszego społeczeństwa. Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które powodują pojawienie się nieestetycznych zmian na skórze. Zmiany te często pojawiają się w okresie dojrzewania. Zdaniem specjalistów ich przyczyną mogą być również wysokie stężenia estrogenów. Cellulit rzadko, ale może pojawiać się również u mężczyzn.
Skórka pomarańczowa to określenie cellulitu, który zaliczany jest do grupy lipodysftrofi. Patrząc na cellulit z medycznego punktu widzenia, jest to zaburzenie związane z nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, która znajduje się w warstwie podskórnej. Prawidłowo rozmieszczone komórki tłuszczowe, rozkładają się równomiernie, a układają się w jednolitą warstwę, która jest niezbędna do zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry człowieka. Ta warstwa pełni również rolę termoregulacyjną, a więc chroni ciało człowieka przed utratą ciepła. Gładka skóra to marzenie każdej kobiety, niestety u większości pań często pojawia się problem z cellulitem. Nieprawidłowo rozpieszczone komórki tłuszczowe tworzą zgrubienia, które widoczne są na powierzchni skóry i mogą wyglądem przypominać skórkę pomarańczy. Cellulit najczęściej pojawia się w regionie:
Dotyczy najczęściej kobiet w okresie dojrzewania, często jednak w okresie menopauzy. U mężczyzn opisano pojedyncze przypadki zmian tego typu. Jest to zaburzenie strukturalne, ale nie choroba, ponieważ poza efektami kosmetycznymi nie powoduje ona żadnych następstw zdrowotnych. Warto również wiedzieć, że cellulit to nie obrzęk, który spowodowany jest zatrzymanie wody w obrębie tkanek. Jego objawy i mechanizm powstawania jest zupełnie odmienny. Cellulit rozwija się stopniowo. Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju cellulitu:
Ze względu na to, że jest to problem, który dotyczy tak dużej części społeczeństwa, nasuwa się pytanie, jakie są przyczyny cellulitu? Zmiany na skórze pojawiają się u osób w każdym wieku. Mogą występować zarówno u osób szczupłych, jak i otyłych. Statystyki wykazują, że nawet dziewięć na dziesięć kobiet boryka się z tym problemem. Mimo to nie można określić jednoznacznie, jakie są przyczyny cellulitu. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju pomarańczowej skórki.
Uważa się, że jedną z przyczyn mogą być zaburzenia endokrynologiczne, a w szczególności te związane z namiarem estrogenów. Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, które mają za zadanie regulować metabolizm tkanki tłuszczowej. Jeżeli w organizmie gromadzi się za wysokie stężenie tych hormonów, to dochodzi do nagromadzenia się adipocytów w rejonach brzucha, ud i pośladków. Masa ciała również ma w tym przypadku znaczenie. Otyłość sama w sobie przyczynia się do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej podskórnej, a więc prowadzi również do cellulitu. Zdaniem niektórych naukowców, to osłabienie struktur, które budują pasma tkanki łącznej skóry, doprowadzają do rozpadu komórek tkanki tłuszczowej, a w efekcie na skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany. Wiek jest kolejnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu cellulitu. Zmiany co prawda szybciej i częściej pojawiają się u osób młodych, szczególnie w okresie dojrzewania. U osób starszych cellulit może się pojawiać, ponieważ w ich organizmie ubywa włókien kolagenowych i elastyny, a to sprawia, że skóra staje się mniej sprężysta. Czynnikiem ryzyka są również wszelkie zaburzenia krążenia krwi i limfatyczne.
Negatywnie się odbijają na wyglądzie skóry, ponieważ organy nie dostarczają odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do komórek skóry, przez co tracą one na swojej jakości. Warto również wspomnieć, że palenie tytoniu, czy brak aktywności fizycznej sprawia, że w organizmie zmniejszają się włóka kolagenowe, a to przyczynia się do osłabienia skóry i naraża na pojawienie się problemów z cellulitem.
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje predyspozycja genetyczna do cellulitu. Prawdą jest to, że istnieje coś takiego, jak genetyczna skłonność do cellulitu. Jednak nie każdą skórkę pomarańczową można tłumaczyć w ten sposób. W organizmie każdego człowieka istnieje inna uwarunkowana genetycznie liczba i proporcja rozmieszczenia komórek tkanki tłuszczowej. Regulowana jest również liczba receptorów estrogennych, poziom enzymów, które są odpowiedzialne za przemiany metaboliczne i dotyczące gospodarki lipidowej. Oczywiście większość kobiet, jako przyczynę cellulitu wskaże uwarunkowanie genetyczne. Skoro mama i babcia borykały się z pomarańczową skórką, to Ty również jesteś na nią narażona. Jednak nie oznacza to, że jesteś na nią skazana. Dziedziczymy skłonności do tego typu zaburzeń, ale to nie oznacza, że zawsze się one pojawiają. Istnieją również sposoby przeciw cellulitowi i zwalczające go.
Istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem. Możliwe jest zastosowanie zabiegów laserowych, jednak warto pamiętać, że konieczne jest wykonanie serii zabiegów, by efekty były zadowalające. Można skorzystać z różnego rodzaju masaży, które poprawiają krążenie krwi i uelastyczniają skórę. Podobne działanie ma drenaż limfatyczny oraz elektrostymulacja mięśni. Wiele osób decyduje się na zastosowanie mezoterapii, akupunktury, czy zabiegów z użyciem sądy ultradźwiękowej. Typowe zabiegi, które polegają na usuwaniu tkanki tłuszczowej, czyli na przykład liposukcja, nie są polecane, ponieważ związane są one z dużym ryzykiem występowania groźnych powikłań, takich jak zatory tłuszczowe. Można zdecydować się na mniej kosztowne, ale jednocześnie mniej skuteczne sposoby na cellulit, czyli kremy i tabletki zwalczające pomarańczową skórkę. Do uzyskania zadowalających efektów należy nieco poczekać. Dobrze stosować jeden z zabiegów, kremy i tabletki na cellulit, a także zastanowić się nad zwiększeniem aktywności fizycznej.