14 lutego 2021

Jak zadbać o zdrowe serce?

Z okazji Walentynek Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował kilka rad o tym jak dbać o zdrowe serce. Zobaczmy co warto zrobić, aby było ono zdrowe przez długie lata.

Jedz zdrowe tłuszcze

Wielo i jednonienasycone tłuszcze są zdrowe dla Twojego serca. Znajdziesz je w rybach, orzechach czy oliwie z oliwek. Powinniśmy za to unikać tłuszczy trans, które znajdziemy w wysoko przetworzonej żywności np. fast-foodach. W jednym z naszych artykułów wymieniliśmy 6 produktów, które są niezdrowe dla Twojego serca.

Pamiętaj o śnie

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia naszego serca. Powinniśmy przesypiać przynajmniej 8 godzin w nocy. Warto więc kłaść spać się o odpowiedniej godzinie. Zobacz również nasz artykuł, w którym opisujemy jak powinien wyglądać zdrowy sen.

Ruszaj się

Ruch jest bardzo ważny, a spędzanie całego dnia w pozycji siedzącej jest niezdrowe dla Twojego serca. Możesz zacząć od spacerowania. Zobacz 10 rzeczy, które staną się z Twoim ciałem gdy zaczniesz codziennie spacerować :)

Unikaj palenia

Palenie czynne i bierne jest niezdrowe dla Twojego serca, ale również Twojego otoczenia. Postaraj się zerwać z nałogiem. W rzuceniu palenia może pomóc Ci przepis na napój, który przedstawiliśmy w jednym z naszych artykułów – napój na rzucanie palenia.

Dbaj o higienę jamy ustnej

Czy wiesz o tym, że dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkowanie i nitkowanie zębów są bardzo ważne? Bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej mogą przenikać do krwioobiegu i zwiększać ryzyko udaru mózgu i chorób serca.

Stosuj dietę dobrą dla serca

Zadbaj o swoje serce stosując odpowiednią dietę. NFZ poleca dietę śródziemnomorską i jej odmiany – dieta DASH. Czym jest dieta DASH dowiesz się z jednego z naszych arytkułów.

https://twitter.com/NFZ_Centrala/status/1360907884121456640

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.