Ile warzyw i owoców dziennie należy spożywać, aby pozytywnie wpływały na zdrowie?

Zdrowie Data publikacji: 08 grudnia 2018

Warzywa i owoce są bardzo ważne w naszej codziennej diecie. Są źródłem witamin oraz minerałów, które są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu. Warto stosować się też prostej reguły i jeść owoce i warzywa jak najbardziej zróżnicowane kolorystycznie, dzięki temu dostarczamy organizmowi zróżnicowanych składników odżywczych, których potrzebuje. Pytanie jednak, ile warzyw i owoców dziennie należy jeść, aby nie przesadzić, ale też by miały one pozytywny impakt na nasze zdrowie.

Ile warzyw i owoców jeść

WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by codziennie spożywać nie mniej niż 400g owoców i warzyw. Ze swojej strony dodamy, że najlepiej aby były to warzywa i owoce sezonowe. Dlaczego? Otóż te prawdopodobnie będą zawierały najmniej pestycydów czy środków, które konserwują je na czas transportu lub przechowywania. Oczywiście nie musimy pamiętać na co mamy w danej chwili sezon. Wystarczy skorzystać z kalendarza sezonowości. Przejrzyj go raz w miesiącu, a będziesz bardzo dobrze wiedziała po co sięgnąć będą w sklepie aby produkt był jak najzdrowszy.

Mimo, iż wiele osób ma świadomość tego jak ważne w diecie są warzywa i owoce to ich spożycie jest poniżej zalecanej normy. Aby z tym walczyć należy wyrobić w sobie zdrowy nawyk sięgania po warzywa lub owoce w ciągu dnia w formie przekąsek. W tym celu powstało nawet międzynarodowe wyzwanie AIAM5, które zachęca do tego by w ciągu dnia sięgać 5 razy po porcję warzyw lub owoców. Co ciekawe, AIAM5 gromadzi 26 organizacji z różnych krajów i w tym z Polski.

Stosowanie się do tego wyzwania wymaga pewnej samokontroli. Jak dobrze wiecie bo nie raz o tym pisaliśmy, najlepszym sposobem na odżywanie się w ciągu dnia jest jedzenie pięciu posiłków o stałych porach i stałych trzygodzinnych odstępach czasu. Jak tutaj wpleść 5 porcji owoców i warzyw? Bardzo prosto. Pamiętajcie o tym, że mogą one stać się elementem posiłku. Jedna porcja to najprościej mówiąc ilość, która mieści się w środkowej części naszej dłoni. Dlatego jedną porcją można nazwać jedno jabłko, pomidora, paprykę, dwie śliwki, 1/2 szklanki winogron czy jagód. Więcej na temat tego ile to jest jedna porcja znajdziecie w tym artykule.

Mamy więc ilość, która powinna towarzyszyć każdemu posiłkowi, ale pamiętajcie o tym, że może to być owoc lub warzywo w różnej formie. Pomidory co ciekawe są dużo zdrowsze gdy są poddane obróbce termicznej. Sos przygotowany z jednego pomidora i dodany do naszego obiadu jest już jedną wymaganą porcją. Do podwieczorku możemy wypić szklankę soku jabłkowego i znów zaliczyliśmy jedną porcję (kupując sok zwracajcie uwagę aby był to faktycznie sok i zawierał jak najmniej cukru, najlepsze są soki jednodniowe). Na podwieczorek możecie zjeść samo jabłko, a do śniadania zrobić sobie twarożek z jedną wkrojoną do środka papryką. Oczywiście nie musicie się przejmować tym, że na obiad zjecie porcję warzyw i popijecie sokiem co będzie dodatkową porcją owoców. Nawet jeśli z 5 porcji zrobi Wam się 10 porcji dziennie, to nic się nie stanie – nawet lepiej!

Jak więc widzicie, wcale nie jest to trudne, ale wymaga to jednak samozaparcia i kontroli. Musisz pamiętać o tym, aby w każdy posiłku ta porcja warzyw czy owoców się znalazła. Jeśli jesteś osobą zabieganą wybieraj najprostszy sposób czyli jedzenie surowych warzyw, owoców czy picie świeżych soków. Jeśli masz czas i lubisz gotować, możesz z nich komponować własne potrawy. Uwzględniajcie warzywa i owoce w swoich zakupach. Kupujcie je świeże i najlepiej odpowiadające sezonowi, który na nie panuje. Wybierajcie różnokolorowe i jak najbardziej różnorodne owoce i warzywa aby dostarczać organizmowi całe spektrum minerałów oraz witamin. Podejmiecie wyzwanie? :)

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły