10 rzeczy, które staną się z Twoim ciałem gdy codziennie zaczniesz spacerować

Zdrowie Data publikacji: 29 lipca 2018 / Aktualizacja: 2022-03-27

Hipokrates powiedział kiedyś, że chodzenie jest najlepszym lekarstwem dla ludzi. Jest w tym wiele prawdy. Już 15-30 minut codziennego spacerowania może wiele zmienić w naszym zdrowiu. Dzisiaj właśnie przedstawimy jak przebiega ta przemiana i mamy nadzieję, że to zachęci Was do codziennego spacerowania.

1. Pozytywne zmiany w mózgu

Badania pokazują, że spacerowanie zapobiega wczesnej demencji i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Poprawia również ogólny stan naszego zdrowia psychicznego. Wysiłek fizyczny zwiększa poziom endorfin co sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

2. Poprawia wzrok

Jaki związek mogą mieć nogi z oczami? Okazuje się, że całkiem spory. Spacerowanie może pomóc nawet w walce z jaską zmniejszając ciśnienie w oku!

3. Zapobiega chorobom serca

Jasne jest, że aktywność fizyczna sprzyja sercu, ale warto o tym przypomnieć. Według American Heart Association nie jest wcale mniej skuteczne niż bieganie. Obniża wysokie ciśnienia i zmniejsza poziom złego cholesterolu.

4. Zwiększa pojemność płuc

Spacerowanie to nic innego jak ćwiczenia areobowe, a te wpływania dobrze na przepływ krwi i pomagają zwiększyć pojemność płuc. Dzięki temu będziesz sprawniejsza fizycznie, rzadziej złapiesz zadyszkę i szybciej usuniesz z organizmu toksyny i odpady.

5. Dobrze wpływa na trzustkę

Badania pokazują, że aktywni spacerowicze rzadziej mają problem z cukrzycą. W badaniach odkryto, że spacerowicze wykazali poprawę tolerancji glukozy. Nawet sześciokrotną!

6. Lepsze trawienie

30 minut spaceru dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, poprawia trawienie, zwalcza zaparcia i pomaga regulować ruchy jelit!

7. Wzmocnienie mieśni

10 000 kroków dziennie można zaliczyć jako f trening na siłowni, jeśli do tego dodasz chodzenie szybszym i wolniejszym tempem, a do tego chodzenie pod górę, jest to faktycznie dobre ćwiczenie. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że taka ilość kroków odpowiada ok. 8 kilometrom.

8. Odchudzanie

Oczywiście spacerowanie sprzyja odchudzaniu. W godzinę spaceru możemy spalić nawet 400 kcal. Aby schudnąć pół kilo musimy spalić ich 3500. Oznacza to, że możemy chudnąć praktycznie 2kg miesięcznie za pomocą samych spacerów. Oczywiście musimy się również dobrze odżywiać.

Przeczytaj również: Ile trzeba spacerować aby schudnąć?

9. Zmniejsza ból pleców

Jeśli masz problemy z bólem pleców, spacerowanie może Ci w tym pomóc. Chodzenie przyczynia się do lepszego krążenia krwi w strukturach kręgosłupa i poprawia postawę i elastyczność, która jest niezbędna dla zdrowego kręgosłupa.

10. Zdrowie stawów

Chodzenie poprawia mobilność stawów i chroni przed utratą masy kostnej. Arthritis Foundation zaleca chodzenie średnio co najmniej 30 minut dziennie. Może to pomóc zmniejszyć ból w stawach jeśli masz taki problem.

  • https://brightside.me/inspiration-health/10-things-that-happen-to-your-body-if-you-walk-every-day-485010/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły