6 objawów zawału serca, które występują silniej tylko u kobiet!

Zdrowie Data publikacji: 17 lutego 2019

W Polsce rocznie notuje się ok. 90 000 zawałów serca, a zawały zaczynają dotykać coraz młodszych osób. Spowodowane jest to głównie naszym stylem życia, otyłością, nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu. Do tego dochodzą używki takie jak papierosy czy nawet narkotyki, to wszystko zwiększa ryzyko zawału. Najczęściej zwałów doświadczają mężczyźni, ale zauważa się też tendencję do wzrostu liczby zawałów również wśród kobiet. Według badaczy u kobiet dochodzi do sześciu objawów, które silniej odczuwają niż mężczyźni. Warto je znać bo szybka pomoc w sytuacji zawału serca jest kluczem do przeżycia.

Bóle pleców, ramion, szyi

Najczęściej mówi się o tym, że objawem zawału jest nacisk i ból na klatkę piersiową. Nie musi tak być zawsze. Ból często pojawia się w okolicach pleców, ramion, szyi, a nawet szczęki. Ból często jest nagły. Pojawia się znikąd, może nawet obudzić nas w środku nocy.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty kobieta od razu skojarzy z ciążą. Oczywiście nawet jeśli się zabezpieczasz istnieje ryzyko, że nie było ono skuteczne. Nie mniej jednak gdy jesteś prawie pewna, że ciąża nie jest powodem nudności, może okazać się, że są to oznaki nadchodzącego zawału serca.

Problemy z oddychaniem

Wiele kobiet, które przeżyły zawał twierdzą, że doznały takich problemów z oddychaniem jakby przebiegły maraton i nie mogły złapać oddechu. Wejście pod zwykłe schody skończy się w takiej sytuacji potężną zadyszką.

Zimne poty

Przyczyn zimnych potów może być wiele, ale gdy do tego dochodzą inne objawy, o których tutaj przeczytałaś może to być przyczyną zwału. Problem zimnej, spoconej skóry może wynikać również brania niektórych leków, menopauzy czy infekcji.

Skrajne zmęczenie

Nawet po wypoczynku czujesz się zmęczona? Zwykłe czynności, które wykonywałaś do tej pory bez problemu nagle stają się dla Ciebie ogromnym wysiłkiem? Jest to jeden z sygnałów alarmujących, który może świadczyć o zawale serca.

Ucisk i ból w klatce piersiowej

Ból, ucisk w klatce piersiowej czy pieczenie i uczucie podobne do zgagi może być objawem zwału serca. Jeśli nie znika powinnaś zastanowić się czy nie warto już teraz wezwać pogotowie. Później możesz już nie być w stanie tego zrobić.

Musisz również przeczytać:

  1. 5 często ignorowanych oznak zwału
  2. Napój, który udrażnia tętnice i chroni przed zwałem
  3. Jak przeżyć zwał gdy jesteśmy sami
  4. 10 produktów, które pomogą zapobiec zwałowi
  5. Mieszanka, która potrafi zatrzymać atak serca

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły