Co zrobić gdy dostaniemy zawału i będziemy sami? Instrukcja przeżycia!

Zdrowie Data publikacji: 24 października 2017

Jak rozpoznać zawał?

Najważniejszą rzeczą jest rozpoznanie zawału. Musimy przecież wiedzieć co z nami się dzieje aby móc odpowiednio zareagować. Najczęściej zawałowi serca towarzyszą takie objawy jak:

  1. Silny ból w klatce piersiowej
  2. Problemy z oddychaniem
  3. Pocenie się
  4. Zawroty głowy
  5. Uczucie paniki, strachu

Łatwo je rozpoznać bo osoba z zawałem zaczyna dyszeć, łapie się za klatkę piersiową i zaczyna panikować. Dlatego najgorsze jest to, że gdy jesteśmy sami musimy umieć opanować ten stan strachu i przypomnieć sobie co powinniśmy zrobić.

Najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić

Nie wiesz ile czasu zostało Ci do utraty przytomności. Dlatego pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest chwycenie telefonu i wykręcenie numeru alarmowego. Nie czekaj, aż ktoś odbierze. Rozmowa jest nagrywana więc zacznij mówić. Podawaj istotne informacje tak by zdążyć ze wszystkim co jest najważniejsze. Komunikat powinien być krótki i treściwy:

  • Mam zawał
  • Jestem w kuchni ulica Pomysłowa 10
  • Mam 45 lat
  • Nazywam się Krystyna Kowalska

Wezwanie pomocy jest bardzo istotne. Zawały odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Kardiolodzy bardzo jasno podkreślają, że w przypadku zawału bardzo ważne jest by pacjent znalazł się szybko na oddziale, gdzie lekarze udrożnią tętnicę wieńcową. Nie może to nastąpić później niż 2 godziny od zwału, niestety wiele osób trafia dużo później.

Zacznij kaszleć

W trakcie gdy będziesz sięgać po telefon i wykręcać numer energicznie i mocno kaszlnij kilka razy. Potem również to rób. Dzięki temu masz większe szanse na niezemdlenie. Kaszel uciska klatkę piersiową, to taka samodzielna resuscytacja, a głębokie wdechy zapewniają dotlenienie organizmu.

Zawał przychodzi najczęściej niespodziewanie, jednak należy pamiętać o tym, że można w pewien sposób dowiedzieć się o tym, że on za jakiś czas nastąpi. Nasz organizm daje nam pewne sygnały, o których już pisaliśmy i warto ten artykuł dzisiaj przytoczyć.

Oznaki jakie daje ciało na miesiąc przed zawałem

Jednak na pewno dobrze wiecie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto przeczytać nasz kolejny artykuł, który mówi o tym jakie produkty wprowadzić do swojej diety by zmniejszyć ryzyko zawału.

10 produktów spożywczych, które dbają o twoje serce i zmniejszają ryzyko zawału

Warto przy okazji tego artykułu przypomnieć przepis na mieszankę, która potrafi zatrzymać atak serca. Trzeba jednak pamiętać by zawsze wtedy mieć ją w pobliżu by móc ją zażyć w przypadku ataku serca. Zaczynamy zawsze od wezwania pomocy, to jest priorytetem.

Istnieje mieszanka, która potrafi zatrzymać atak serca w 60 sekund

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły