Chcesz zadbać o higienę jamy ustnej? Wykorzystaj cytrynę!

Zdrowie Data publikacji: 06 stycznia 2018

Jak zadbać o higienę jamy ustnej wykorzystując cytrynę? Cytryny zawierają kwas, który potrafi wybielać zęby oraz zabijać bakterie mnożące się w naszej jamie ustnej i zagrażające naszym zębom czy dziąsłom powodują próchnicę oraz stany zapalne.

Wpływ cytryny na szkliwo

Bardzo wiele mówi się o tym, że kwas cytrynowy szkodzi szkliwu i lepiej nie stosować go do dbania o higienę jamy ustnej.

Pamiętajmy, że tak naprawdę zasada ta dotyczy wszystkich cytrusów. Czy to jednak oznacza, że przestaniemy je jeść albo pić wodę z cytryną? Oczywiście, że nie.

Ta sama zasada dotyczy również sposobów, które wykorzystują sok z cytryny do dbania o jamę ustną czy zęby. Pamiętajmy o tym by po prostu nie narażać naszego szkliwa na długotrwały kontakt z kwasem cytrynowym. Zbyt długie stosowanie go i pozostawianie na zębach może zakończyć się efektem wręcz odwrotnym do żądanego czyli na przykład próchnicą.

Tak samo możemy sobie zaszkodzić pijąc choćby soki z owoców cytrusowych co potwierdzają badania Eastman Institute of Oral Health na Uniwersity of Rochester. Grupa osób, która piła soki po pięciu dniach charakteryzowała się osłabionym szkliwem co zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy.

Moja dentystka poradziła mi kiedyś bardzo prostą rzecz. Po jedzeniu kwaśnych pokarmów zaleciła mi wypłukanie jam ustnej wodą.  Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wtedy myć zębów. Dlaczego?

Kwas cytrynowy powoduje chwilowe osłabienie szkliwa, regeneruje się ono przez około pół godziny. W tym czasie umycie go pastą do zębów (zwłaszcza wybielającą) mogłoby mu zaszkodzić, a nie pomóc.

Higiena jamy ustnej i cytryna

Nie będziemy dzisiaj szorować zębów sokiem z cytryny np. z sodą czy solą. Nie chcemy tworzyć inwazyjnych środków, lepiej nie narażać zbyt mocno swoje szkliwa na niekorzystne warunki.

Dlatego wykorzystamy ją do stworzenia płukanki do jamy ustnej. Dzięki temu skorzystamy z właściwości cytryny, a jednocześnie nie będziemy mocno narażać naszego szkliwa.

Płucząc usta w ten sposób walczymy ze stanami zapalnymi w ustach. Zabijamy bakterie i tym samym dbamy o dziąsła i zęby oraz zabijamy nieprzyjemny zapach. Kwas cytrynowy pomaga również wybielić zęby.

Pamiętajcie tylko by potem jeszcze raz wypłukać usta samą czystą wodą i przez 30 minut nie szczotkować zębów.

Składniki

  • 250ml wody
  • 2 łyżki soku z cytryny

Składniki wystarczy wymieszać, a następnie wypłukać mieszanką usta wypluwając ją. Nie połykamy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły