Na miesiąc przed zawałem Twoje ciało daje 8 sygnałów ostrzegawczych! Musisz je znać.

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-10-28

Należy dbać o nasze zdrowie, a szczególnie o serce. To zawały są odpowiedzialne za 48% śmierci w naszym kraju. Może on przytrafić się dosłownie każdemu niezależnie od wieku. Na miesiąc przed zawałem nasze ciało zacznie dawać 8 znaków ostrzegawczych. Musisz je znać!

1. Zmęczenie

Nietypowe zmęczenie jest jednym z objawów nadciągającego ataku serca. Kobiety zgłaszają ten problem 70% częściej niż mężczyźni.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak wygląda takie zmęczenie? Gdy nagle zaczną Cię wyczerpywać proste czynności, które do tej pory nie były dla Ciebie zbyt wymagające. Np. czujesz się bardzo zmęczona po pościeleniu łóżka i nie masz już siły na więcej. Albo wstajesz rano przemęczona jak po przebiegnięciu kilku kilometrów.

2. Ból brzucha

Problem ten zgłaszany był przez 50% przypadków zawału. Dlatego jest to objaw, którego nie możemy lekceważyć.

Może objawiać się to bólem brzucha, nudnościami niezależnie od tego czy brzuch jest pełny czy pusty, może pojawić się też uczucie wzdęcia. Mają one zazwyczaj charakter epizodyczny. Powracają i łagodzą się w krótkim czasie.

3. Bezsenność

Objaw ten dotyczy najczęściej kobiet i zdiagnozowany był przy 50% przypadków. Bezsenność jest powiązana z większym ryzykiem zawału czy udaru mózgu.

Bezsenność obejmuje zarówno objawy z trudnością zaśnięcia jak i utrzymania snu aż do rana. Nie lekceważ tego objawu.

4. Duszność

Duszności zostały zdiagnozowane w 40% przypadków zawału. To silne uczucie, które uniemożliwia nam głębokie oddychanie. Częściej występuje u mężczyzn czy kobiet. Może wzrastać nawet na 6 miesięcy przed zawałem.

Możesz przy tym czuć zawroty głowy i będzie wyraźne skrócenie oddechu.

5. Utrata włosów

Utratę włosów u mężczyzn powyżej 50 roku życia można wiązać również z chorobami serca, a potem ryzykiem wystąpienia zawału.

Łysienie jest też związane ze zwiększonym poziomem hormonu kortyzolu, który jest hormonem stresu. Zwróć uwagę głównie na utratę włosów z korony głowy.

6. Nieregularne bicie serca

Nieregularny rytm serca towarzyszy często atakom paniki czy niepokoju, zwłaszcza wśród kobiet. Arytmia czy częstoskurcz mogą pojawiać się również przy problemach z sercem i mogą zwiastować zawał.

Nieregularne bicie serca może trwać 1-2 minuty. Jeśli nie zanika możesz poczuć zmęczenie i zawroty głowy, natychmiast wezwij wtedy pomoc.

7. Nadmierne pocenie się

Nietypowe pocenie się może być sygnałem wczesnego ostrzegania przez zawałem. Objaw ten częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jeśli nagle zaczniesz się pocić bez powodu nie lekceważ tego.

Objawy grypowe i pocenie się niezależne od temperatury powietrza czy wysiłku fizycznego mogą sygnalizować nadchodzący zawał. Możesz np. pocić się podczas snu.

8. Ból w klatce piersiowej

Tego objawu doświadczają zarówno kobiety jak i mężczyźni chociaż u nich jest to częstszy problem. U kobiet dotyka zaledwie 30% badanych.

Często ból promieniuje na ramiona, niższe części szyi czy żołądek. Może mieć stały lub czasowy charakter.

Przeczytaj również

Co zrobić gdy dostaniemy zawału i będziemy sami? Instrukcja przeżycia!

10 produktów spożywczych, które dbają o twoje serce i zmniejszają ryzyko zawału

6 kilogramów w 5 dni? Dieta zalecana przez kardiologów. Wypróbuj!

4 NAJCZĘSTSZE OBJAWY ATAKU SERCA. Nie możesz ich ignorować!

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły