4 NAJCZĘSTSZE OBJAWY ATAKU SERCA. Nie możesz ich ignorować!

Zdrowie Data publikacji: 11 października 2017

Zawał serca dotyka 100 000 osób w naszym kraju rocznie! Jest to zatrważająca liczba, tym bardziej, że dla 1/3 tych osób kończy się on zgonem. Warto również pamiętać o tym, że choroby sercowo-naczyniowe są głóną przyczyną zgonów na całym świecie. Statystyki niestety nie kłamią. Z ich powodu umiera co roku ponad 17 milionów osób. Zawał jest dużo bardziej śmiertelny niż choroby nowotworowe. W Polsce odpowiadają one za 48% zgonów podczas gdy nowotwory za 23%.

Często wydaje się nam, że nas to nie dotyczy. Uważamy zawał za chorobę, która zazwyczaj dotyczy ludzi starszych. Niestety tak nie jest, zwał może przytrafić się każdemu z nas. Aż 25% zawałów odbywa się po cichu. Nawet o tym nie wiemy, nie ma żadnych sygnałów. Kardiochirurg, doktor C. Crandall badała temat od lat, dzisiaj dzięki jej doświadczeniu możemy poznać kilka symptomów, które towarzyszą zawałowi. Niektóre są wysyłane przez organizm kilka minut zanim on nastąpi, inne mogą wystąpić nawet kilka tygodni wcześniej.

1. Obrzęk

Opuchlizna najczęściej stóp czy kostek najczęściej kojarzy nam się ze zmęczeniem i niewłaściwym trybem życia. Jeśli jednak nigdy do tej pory nie miałaś takich problemów to warto się tym zainteresować. Choroby serca mogą być bowiem odpowiedzialne za retencję wody w naszym organizmie. Wtedy tkanki puchną i powiększają swoją objętość powodując opuchliznę. Może to dotyczyć całego ciała, czasem znajomi zauważają, że jesteśmy jacyś dziwnie opuchnięci. Często ogranicza się to do brzucha, sto, kostek czy całych nóg. Choroby serca mogą również wpływać na przybieranie na wadzie pomimo, iż nie dopisuje nam wcale apetyt.

2. Niepokój

Bardzo dużo osób, które są po zawale serca mówią, iż krótko przed nim dostawały ataku paniki. Choć wiele osób nie łączy go z zawałem to taki silny niepokój może być właśnie jego oznaką. Dlatego jeśli nagle przeżyjesz coś takiego bez żadnego poważnego powodu to skonsultuj to z lekarzem.

3. Ból różnych części ciała

Atak serca często objawia się bólem w klatce piersiowej, ale potrafi promieniować w okolice innych części ciała np.

 1. żuchwy
 2. pleców
 3. ramion
 4. rąk
 5. brzucha
 6. ramion
 7. pleców (szczególnie między łopatkami)

Dlatego powinniśmy zachować czujność nawet gdy ból samoistnie zniknie. Zwłaszcza jeśli połączony będzie z innymi objawami zawału.

4. Kaszel

Problemy z sercem często objawiają się poprzez kaszel co jest bardzo dziwne dla wielu osób i wręcz marginalizowane. Kaszel to przecież kaszel, może utrzymał się po jakiejś choroby, albo po prostu się pojawił. Gdy jednak zaczyna pojawiać się krwista flegma, dokuczliwy świszczący kaszel to jest to problem, którym powinniśmy się szybko zająć.

Inne objawy zawału

Oprócz tych czterech objawów możemy również zauważyć inne symptomy, które są niemniej ważne od tych powyżej. Należą do nich:

 1. płytki oddech
 2. zimne poty
 3. ból w klatce piersiowej
 4. zawroty głowy
 5. osłabienie
 6. ból brzucha i nudności, również wymioty

Źródło artykułu: http://thehealthawareness.com/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły