Nie chodzisz regularnie do dentysty? Twoje zęby mogą być przyczyną zawału!

Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się raz na pół roku. Zęby powinny być więc leczone regularnie, niestety większość z nas nie przestrzega tej zasady, a do dentysty wybiera się dopiero gdy ból staje się silni i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nieleczone zęby mogą być przyczyną wielu problemów.

Badania potwierdzają, że ostry zespół wieńcowy występuje trzykrotnie częściej u osób, które nie leczą zębów i kwalifikują się do leczenia kanałowego. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Helsińskim. Wzięto pod uwagę 508 pacjentów w średnim wieku wynoszącym 62 lata. Występowały u nich wcześniej epizody kardiologiczne, tętnice wieńcowe zostały zbadane, a podczas badań wykazano chorobę wieńcową. Następnie tomografem zbanować zęby, szczęki i żuchwy. Badanie wykazało, że 58% osób posiada jedne lub więcej zmian zapalnych w jamie ustnej.

Zaczyna się od nieleczonej próchnicy, która rozwija się do chorób miazgi, a gdy ząb dalej jest nieleczony zakażenie postępuje i dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego w tkance wokół zęba. Mikroby trafiają do krwi i w ten sposób roznoszą się po całym organizmie, trafiają oczywiście również do serca. Układ immunologiczny walczy z nimi i w ten sposób powstaje blaszka miażdżycowa, a stąd mamy już prostą drogę do zawału serca.

Dbaj o zęby i serce jednocześnie

Dlaczego higiena jamy ustnej oraz częste wizyty u dentysty i leczenie zębów powinny być czymś dla nas normalny. W ten sposób chronimy również swoje serce i możemy zmniejszyć ryzyko zawału. Jest to istotne bo choroby układu krążenia to powód 30% zgonów na całym świecie!

Skomentuj

Nie chodzisz regularnie do dentysty? Twoje zęby mogą być przyczyną zawału!