10 zalet dla zdrowia, które płyną z jedzenia bananów

Zdrowie Data publikacji: 17 października 2017

Lubisz banany? Jest to jeden z najbardziej kalorycznych owoców. Ma jednak wiele zalet, które przemawiają za tym by jednak nie omijać ich szerokim łukiem.

1. Poprawiają perystaltykę jelit

Nieregularne ruchy jelit potrafią przysporzyć wielu problemów. Regularne jedzenie bananów pomaga nam uporać się z tym problemem. Dlaczego? Banany są dobrym źródłem nierozpuszczalnego w wodzie błonnika, który przemieszcza się przez przewód pokarmowy zamiatając ze sobą jednocześnie złogi jelitowe, czyli odpadki, które w jelicie się znajdują. Jednak jeśli zjesz za dużo bananów, a wypijesz przy tym zbyt mało wody może to spowodować zaparcia. Można to jednak wykorzystać podczas biegunki, gdzie jedzenie bananów potrafi ją powstrzymać.

2. Dostarczają energii

Tak jak wspomnieliśmy na początku, banany są dosyć kaloryczne, ale dzięki temu też dostarczają wiele energii. Dlatego tak bardzo lubią je sportowcy i osoby chodzące na siłownię. W szybki sposób pozwala to uzyskać spory zastrzyk energii dzięki naturalnej mieszance węglowodanów i cukrów zawartych w bananach.

3. Sposób na wrzody żołądka

Gdy cierpimy na owrzodzenie żołądka to objawy mogą w pewien sposób złagodzić właśnie banany. Dlaczego? Po pierwsze tworzą naturalną ochronę dla ścianek żołądka. Blokują tym samym zgubne dla nich działanie kwasów żołądkowych. Neutralizują również kwasowość, która może przyczynić się do powstania wrzodów.

4. Są dobre dla serca

Twoje serce pomoże Ci zadbać o zdrowie serca. Wszystko dzięki zawartości potasu, który jest niezbędny dla jego prawidłowej pracy.

5. Pomagają w odchudzaniu

Chwila, skoro są źródłem kalorii, cukru i węglowodanów to w jaki sposób mogą one sprzyjać odchudzaniu? Właśnie dlatego :) Nie mają wiele tłuszczu, a zapewniają uczucie sytości na długo. Dostarczają witamin, są smaczne i zaspokajają pragnienie na słodkości. Do tego pochłaniają dużo wody dzięki czemu napęczniałe w żołądku zapewniają uczucie sytości. Wiem, że wielu dietetyków je odradza, ale ja jestem zdania, że warto je jeść. Oczywiście nie w nadmiarze! :)

6. Leczy niedokrwistość

Jeśli cierpisz na niedokrwistość to potrzebujesz żelaza, a to akurat zawierają banany. Dlatego pomagają likwidować niedobory żelaza, co poprawia nasze zdrowie. Jeśli masz objawy w postaci zmęczenia, zawrotów głowy czy duszności to regularne jedzenie bananów i innych pokarmów bogatych w żelazo powinno je zmniejszać.

7. Pomaga na poranne nudności

To docenią kobiety w ciąży :) Jeśli spodziewasz się dziecka to zapewne doświadczyłaś problemu z porannymi mdłościami. Chwyć wtedy za banana, który podniesie poziom glukozy i zlikwiduje nudności. Do tego banany są smaczne, sycące i poprawiają nastrój :)

8. Dba o zdrowie oczu

Banany są również źródłem witaminy A. Jak dobrze wiemy odpowiada ona za zdrowie naszych oczu. Może tym samym zmniejszyć ryzyko choroby oczu w przyszłości w tym zaćmy.

9. Sposób na ukąszenia komara

Jeśli ugryzie cię komar i niemiłosiernie swędzi to wykorzystaj skórkę od banana. Wystarczy wetrzeć ją w ugryzienie, a pozostałego banan zjeść by zyskać też na wcześniej wymienionych zaletach :)

10. Pomaga w walce z depresją

Banany poprawiają humor. Dzięki temu są skuteczne w walce z depresją i chandrą. To dzięki temu, że zawierają białko, dokładniej tryptofan, który przekształca się w serotoninę, odprężającą i poprawiającą nastrój.

 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły