Na twoich paznokciach pojawiły się takie prążki? Zobacz co znaczą!

Zdrowie Data publikacji: 10 listopada 2017

Często mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. To prawda, ale nie tylko jeśli chodzi o nasz wygląd. Panznokcie również potrafią sygnalizować nam pewne problemy z naszym zdrowiem. Dlatego nie wolno lekceważyć zmian, które w obrębie nich zachodzą. Jednymi mogą być prążki na płytce paznokcia.

Jeśli na paznokciach pojawią się pionowe wypukłości może to wynikać z wielu powodów. Wypukłości te składają się głównie z białka, a jednym z powodów ich występowania jest po prostu starzenie się. Jednak gdy pojawiają się w młodym wieku i w dość krótkim czasie to oznaczać mogą problemy zdrowotne.

Na początku musimy jednak wyeliminować urazy fizyczne. Mogą one być spowodowane zbyt częstym kontaktem paznokci z wilgocią. Negatywnie na ich wygląd wpływają również detergenty czy zmywacze do paznokci. Gdy jednak wyeliminujemy te przyczyny pozostają nam inne, które dotyczą już naszego zdrowia.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Powodem, przez które powstają te pionowe uwypuklenia na płytce paznokcia mogą być problemy zdrowotne. Niektóre z nich to:

  1. trachyonychia
  2. choroba tętnic obwodowych
  3. reumatoidalne zapalenie stawów
  4. zaburzenia hormonalne
  5. zaburzenia metabolizne
  6. łuszczyca
  7. łysienie plackowane

Jak zapobiegać bruzdom na paznokciach

Warto wspomnieć, że medyczną nazwą tego schorzenia jest onychorrhexis lub liniami Beau. Tak właśnie określa się pionowe prążki na paznokciach, które możecie zaobserwować również u siebie. Aby im zapobiegać bardzo ważna jest odpowiednia higiena dłoni i pielęgnacja paznokci.

Musisz również jeść produkty bogate w cynk, wapń i magnez, które świetnie wpływają na Twoje paznokcie. Znajdziesz je w żółtym serze, jajach i rybie. Zmiany mogą mieć również podłoże grzybicze, dlatego warto problem skonsultować z lekarzem.

Zobacz również: Co oznaczają białe plamki na paznokciach

Źródło artykułu: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319867.php

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły