Miesiąc przed atakiem serca ciało daje ostrzegawcze znaki. Oto 6 z nich!

Zdrowie Data publikacji: 22 września 2016 / Aktualizacja: 2018-06-04

Zawał serca tak naprawdę może spotkać osobę w każdym wieku. Organizm przed zwałem daje sygnały o tym, że może się to stać. Już na około miesiąc przed zawałem możemy zauważyć konkretne symptomy. Jest ich 6 i mogą wskazywać na zawał, ale nie muszą! Dlatego gdy je zauważysz warto skontaktować się z lekarzem.

1. Osłabienie

2016-09-22_145536

Jest jednym z objawów zawału. Oczywiście swoje podłoże może mieć w innych przyczynach, ale jeśli zaczną występować inne symptomy warto zwrócić uwagę. Jeśli jednak tętnice się zwężają krążenie krwi jest gorsze, a wtedy z powodu zbyt małej ilości tlenu czujemy się słabiej i fizycznie również jesteśmy słabsi.

2. Zawroty głowy i zimne poty

2016-09-22_145550

Kolejnym znakiem, który może wskazywać na zawał są zimne poty i zawroty głowy. Podczas słabego ciśnienia krwi mniejsza jej ilość dopływa do mózgu. Mózg może nam w ten sposób sygnalizować problem i nasze ciało zacznie pokrywać się potem lub poczujemy lekkie zawroty głowy.

3. Ucisk w klatce piersiowej

2016-09-22_145622

Czujesz ucisk w klatce piersiowej? To również może być syndrom zawału i to najważniejszy z możliwych. Ból lub ucisk w klatce piersiowej może promieniować na ramiona czy plecy. Warto bardzo poważnie potraktować ten syndrom i zgłosić się do lekarza.

4. Przeziębienie

2016-09-22_145705

Jeśli wraz z tymi objawami pojawia się przeziębienie to istnieje prawdopodobieństwo, iż grozi Ci zawał. Wiele osób, które miały zawał potwierdzały, że przed zawałem czuły objawy grypy czy przeziębienia.

5. Zmęczenie

2016-09-22_145718

Zazwyczaj towarzyszy zawałowi przez słaby obieg krwi i tlenu do serca. Tętnice są wąskie, krwi do serca dopływa mniej, więc musi ono pracować ciężej. Przez to my czujemy się bardziej zmęczeni niż zwykle.

6. Duszności

2016-09-22_145855

Ostatnim już symptomem mogącym oznaczać zawał jest duszność. To wszystko również przez słaby przepływ krwi w tętnicach i słabe utlenienie komórek ciała. Jeśli serce nie działa prawidłowo i tętnice są wąskie płuca również to odczują – to dwa bardzo mocno uzależnione od siebie organy.

Jeśli zauważysz u siebie wszystkie te objawy to nie panikuj. Spokojnie zgłoś się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne. Nie oznacza to, że od razu dostaniesz zawału, mogą to być objawy innej choroby. Wiele osób jednak potwierdza, że objawy te towarzyszyły im przed zawałem. Niektóre jeszcze dostawały np. dzień przed wymiotów. Objawy te też mogą sygnalizować atak paniki lub mogą towarzyszyć osobom chorym na depresję. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły