Przepis na nalewkę z kasztanów i jej właściwości

Zdrowie Data publikacji: 16 września 2019

Jesień to pora kasztanów. Nie jest to dla wielu ulubiona pora roku. Lato się kończy, powoli zbliża się zima. Jednak to co w jesieni jest dobre to kasztany, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zrobienie nalewki z kasztanów. Warto poznać ten przepis bo ma ona niesamowite właściwości.

Nalewka z kasztanów

Przygotowanie nalewki z kasztanów jest proste, ale to co musimy zrobić najpierw to wybrać się na spacer i nazbierać kasztanów. Nie trzeba ich wiele, ale jeśli zbierzesz więcej i tak przydadzą Ci się na wiele innych sposobów. Po drodze możemy zajść też do osiedlowego sklepu po wódkę. To właściwie wszystko co będziemy potrzebować do stworzenia nalewki z kasztanów.

Składniki

 • 10 kasztanów
 • 0.5l wódki

Przygotowanie

Przygotowanie nalewki zaczynamy od umycia kasztanów i sparzenia ich wrzątkiem. Gdy kasztany będą już czyste przygotowujemy sobie naprawdę ostry nóż, a następnie siekamy je na małe kawałki. Następnie kasztany przekładamy do słoika i zalewamy wódką. Jak widać samo przygotowanie nie jest dość pracochłonne, ale teraz musimy uzbroić się w 30 dni cierpliwości, w których nasza nalewka będzie się robiła. Co jakiś czas należy tylko potrząsnąć słoikiem, aby zmieszać zawartość. Po tym czasie nalewkę przecedzamy przez gazę, odsączony alkohol możemy znów przelać do butelki.

Nalewka z kasztanów nie służy nam do upicia się, należy stosować ją jako lekarstwo. Bierzemy 5 kropli trzy razy dziennie przed głównymi posiłkami. Rozpuszczamy ją w kieliszku wody aby ułatwić sobie wypicie. Nalewkę można stosować również na skórę wmasowując ją w przypadku różnych problemów np. cellulitu czy żylaków.

Ciekawe właściwości kasztanów

 1. Poprawiają trawienie
 2. Wzmacniają układ krwionośny
 3. Działają przeciwobrzękowo
 4. Mają działanie przeciwzakrzepowe
 5. Pomagają w nieżycie żołądka
 6. Dobrze wpływają na cerę naczynkową
 7. Pomagają zwiększyć jędrność skóry
 8. Mają działanie przeciwzapalne
 9. Rozrzedzają krew
 10. Są pomocne w leczeniu cellulitu
 11. Pomaga zwalczyć żylaki

Zdrowotne właściwości kasztanów

Kasztany w medycynie konwencjonalnej wykorzystywane są od dawna. Zawierają escynę, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych. Potrafi też zmniejszać obrzęki. Nalewkę z kasztanów stosuję się zarówno doustnie jak i na skórę. Pomaga np. przy obrzękach nóg, pita zapobiega zakrzepom krwi oraz chroni przed innymi schorzeniami. Wyciąg z kasztanów możemy znaleźć też w produktach kosmetycznych np. oliwkach, szamponach czy kremach.

Nalewkę z kasztanowca pije się również ze względu na garbniki, które dobrze wpływają na przewód pokarmowy. Ich działanie możemy podzielić na rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Dlatego może okazać się skutecznym remedium na zatrucia pokarmowe.

Napar czy nalewkę z kasztanów stosuje się również do zwalczania cellulitu oraz żylaków. Można również nacierać nią skórę w miejscach gdzie bolą nas stawy i mięśnie, a jej stosowanie da nam ulgę.

 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły