15 października 2019

Jak złagodzić ból karku?

Boli cię kark? Możesz złagodzić ból stosując odpowiednie metody. Jest to bardzo częsta dolegliwość. Często ma na to wpływ pozycja snu. Warto się zastanowić czy poduszka, na której śpimy nie jest czasem zbyt wysoka co powoduje napięcie mięśniowe w okolicach karku. Jeśli jednak ból już występuje i nam dokucza to trzeba go złagodzić. W tym pomogą Ci te domowe sposoby.

Domowy sposób na złagodzenie bólu karku

Jednym z najprostszych i jednocześnie najtańszych sposobów jest po prostu masaż. Pobudza on krążenie i rozluźnia spięte mięśnie. Dzięki temu ból jest łagodzony, albo wręcz całkowicie eliminowany. Jeśli nie mamy pod ręką nikogo, kto mógłby nam pomóc masując nasz kark, musimy zrobić to samodzielnie. Jeśli mamy specjalny masażer, który można kupić w każdej aptece to warto go wykorzystać. Jeśli jednak go nie mamy pomocna może być nawet zwykła piłka do tenisa. Można się wtedy położyć na podłodze, podłożyć piłeczkę pod ramiona i wykonując ruchy głową w boki masujemy jednocześnie kark. Następnie odpychamy się nogami delikatnie aby wymasować inne partie mięśni. Piłeczka zastąpi nam cudze ręce i specjalne przyrządy.

Oczywiście sam masaż karku można zrobić samodzielnie. Dłonie należy położyć na karku i przesuwać je od tyłu głowy ku ramionom. Gdy masujecie jedną część karku głowę przechylcie w odwrotnym kierunku. Masaż robi się przez uciskanie i delikatne przesuwanie dłońmi.

Bardzo dobrze jest do tego masażu włączyć naturalne olejki, które pogłębią działanie masażu. jednym z nich jest olejek rozmarynu, który rozcieńczamy w odrobinie oliwy i masujemy nim kark. Skutecznie rozluźnia i regeneruje mięśnie. Jeśli go nie masz, a masz w domu pieprz cayenne to dosyp go do oliwy i wykorzystać podczas masażu. Zawarta w nim kapsaicyna działa przeciwbólowo, dodatkowo rozgrzewa obolałe miejsce i poprawia krążenie krwi.

Pamiętaj jednak o tym, że lepiej jest przeciwdziałać, a nie leczyć. Dlatego powinnaś znaleźć przyczynę tego, że boli Cię kark. Być może jest to zła pozycja snu, która zbyt mocno obciąża mięśnie karku np. spanie na brzuchu. Winna może być również poduszka, która jest twarda i zbyt wysoka. Problemem może być też pozycja, w której wykonujesz swoją pracę. Dlatego postaram się znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, a bóle karku przestaną być dla Ciebie problemem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.