W zależności od umiejscowienia bólu brzucha może znaczyć on coś innego. Zobacz jaki jest powód!

Zdrowie Data publikacji: 14 marca 2017

Musimy pamiętać, że każdy ból może być związany po prostu z tymczasowymi dolegliwościami trawiennymi. Może to być też wynik przepracowania mięśni lub choroba jak np. jelitówka. Jednak tutaj przedstawimy najczęstsze z poważnych chorób, które objawiają się bólem brzucha w konkretnym miejscu. Gdy takie schorzenie trwa długo i zaczynają mu towarzyszyć inne objawy warto wtedy udać się do lekarza. Nie traktujcie tego jednak jako wyroczni, to jedynie wskazówki.

Lewa strona

Ból po lewej stronie talii najczęściej oznaczać może problemy z nerkami. Może to być infekcja nerek lub problem związany z kamicą nerkową. Ból ten najczęściej pojawia się szybko i jest od razu mocny. Pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu i należy to skonsultować z lekarzem. Zobacz też 5 produktów, które mogą powodować kamienie nerkowe.

Prawa strona

Ból z prawej strony może być spowodowany zaparciami i problemami z trawieniem. Jeśli zaczną mu towarzyszyć nudności czy gorączka lub krew oddawana wraz ze stolcem to konieczna jest natychmiasto konsultacja z lekarzem. Zobacz też skuteczny domowy napój na wzdęcia i zaparcia.

Nad pępkiem

Ból ten często promieniuje w okolicach pępka i może oznaczać zapalenie trzustki. Gdy jest silny konieczna jest wizyta u lekarza.

Lewa dolna część brzucha

Jeśli boli Cię brzuch w tym miejscu może to oznaczać problemy z jelitem grubym. Najczęściej ból ten zwiastuje zapalenie okrężnicy i zespół jelita grubego. Ból ten często pojawia się podczas torbieli jajnika i nasila się podczas seksu.

Prawa dolna część brzucha

Ból ten może powodować po prostu zmęczenie, ale też zapalenie wyrostka robaczkowego. Znajduje się on właśnie z tej strony i może promieniować na cały brzuch. Najczęściej podczas zapalenia wyrostka pojawiają się wymioty i biegunka oraz mdłości. Warto to skonsultować z lekarzem bo wyrostek po kilku dniach bolączki może się wylać, a zakażenie organizmu może spowodować nawet śmierć.

Podbrzusze

W przypadku kobiet najczęściej jest to problem związany z narządami rozrodczymi. Gdy taki ból się nasila i trwa przewlekle koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Pod żebrami z lewej strony

Ból pod żebrami z lewej strony brzucha może świadczyć o problemach żołądkowych. Może to być problem z trawieniem a nawet wrzody lub problemy z trzustką.

Pod żebrami z prawej strony

Ten ból może oznaczać wrzody jelita cienkiego lub wydzielanie się soków żołądkowych w zbyt dużej ilości. Gdy przeciąga się na kilka dni to skonsultuj się koniecznie z lekarzem bo może powodować poważniejsze konsekwencje.

Między żebrami

Najczęściej jest to refluks lub inne problemy związane z przełykiem i trawieniem. Wtedy może pomóc nawet trochę wypitego octu lub inne środki wspomagające trawienie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły