5 produktów, które mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych

Zdrowie Data publikacji: 08 lutego 2017

Kobiety są narażone na kamienie nerkowe trzykrotnie mniej niż mężczyźni. Jednak wszyscy jesteśmy narażeni na ich powstawanie. Powstają gdy sól, która znajduje się w naszym organizmie zaczyna się krystalizować. To powoduje bolesne dolegliwości.

Kamienie nerkowe można usuwać operacyjnie, rozbijać lub rozpuszczać. Mój dziadek pił sok z cytryny z miodem by je rozpuścić i zapobiegać powstaniu kolejnych i to naprawdę działało. Jest również grupa produktów spożywczych, które sprzyjają ich powstawaniu. Jeśli masz z nimi problem warto je ograniczyć.

Sól

To ona jest naszym głównym zagrożeniem. Zwiększa wydzielanie jonów wapnia w moczu i tym samym sprzyja krystalizacji kamieni w nerkach. Jeśli masz problem z kamicą nerkową ogranicz ilość soli do 5g na dobę. Pamiętaj jednak, że mnóstwo gotowych produktów spożywczych zawiera już w sobie sól. Mają ją nawet słodycze!

Kawa

Kawa zawiera kofeinę i to ona jest naszym wrogiem, który sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach. Dzieje się dlatego tak, że obciąża ona nasze nerki i zmusza do cięższej pracy

Nabiał

Nabiał jest istotny dla naszego zdrowia więc nie możemy całkowicie go wyeliminować. Jednak ze względu na to, że posiadają dużo wapnia to mogą sprzyjać powstawaniu kamicy nerkowej. Gdy jemy produkty mleczne więcej wapnia jest wydalana wraz z moczem. Przez to trudniej jest usunąć z nerek nagromadzony w nich piasek. Gdy jest go coraz więcej zaczyna formować się w małe kamyki.

Szpinak

Nie chodzi jedynie o sam szpinak, ale o kwas szczawianowy. Znajdziemy go najwięcej w szpinaku, ale też rabarbarze, szczawiu czy kawie. Warto też wiedzieć, że kamica nerkowa ma różne odmiany, jedną z nich jest kamica nerkowa szczawianowa. Sprzyja on powstawaniu kamieni w nerkach więc w takim przypadku powinno ograniczyć się produkty, które zawierają dużo szczawianów.

Sztuczne słodziki

Nie musicie ich używać aby je spożywać w swojej diecie. Są one składem większości produktów dietetycznych. Używa ich się do słodzenia zamiast cukru aby były bardziej fit. Popularny słodzik to aspartam, który w naszym organizmie dzieli się na kwas mrówkowy i formaldehyd. Są one bardzo niekorzystne dla naszego układu moczowego i sprzyjają powstawaniu kamieni w nerkach.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły