Olejek miętowy na kleszcza? Uważajcie na tę „dobrą radę”!

Zdrowie Data publikacji: 22 maja 2017

Ostatnio w Internecie bardzo popularny stał się filmik, w którym kobieta usuwa kleszcza z ręki chłopca polewając go kroplą olejku miętowego. Po parunastu sekundach kleszcz sam wychodzi ze skóry. Sposób działa, ale przy tym jest bardzo niebezpieczny.

O tej porze roku nasze obawy związane z kleszczami nasilają się. Dlatego popularne robią się porady w Internecie pomagające usunąć je bez bólu i wizyty u lekarza. Ten filmik obejrzało aż 30 milionów osób. To naprawdę dużo!

Jednak nie powinniście korzystaj z tej rady. Olejek miętowy to aromat, których kleszcze nie znoszą. Możemy więc wykorzystać go do odstraszenia ich np. wcierając go w ciało przed spacerem w lesie. Nie powinniśmy jednak używać go do usuwania kleszczy z naszego ciała.

Doktor Neety Connally z Uniwersytetu w Connecticut tłumaczy dlaczego. Kleszcz w panice będzie starał się szybciej wydostać z miejsca, w które się wgryzł. Przez to wydzieli też więcej śliny, która zawiera chorobotwórcze bakterie. Podczas pozbywania się kleszcza nie powinniśmy go w żaden sposób drażnić.

Jak usunąć kleszcza?

Uważajcie na wszelkie dobre rady z Internetu. Należy zapamiętać jedną zasadę, kleszcza nie należy stresować. Dostępne sposoby mogą oczywiście przynieść efekt i kleszcz faktycznie opuści ugryzione miejsce, ale przy okazji może przysporzyć nam problemów co jest bardzo niebezpieczne.

Najlepszą metodą usuwania kleszczy jest po prostu skorzystanie z pomocy specjalisty, dlatego powinniśmy wraz z kleszczem udać się do lekarza. Po wyjęciu kleszcza można również przebadać go pod kątem przenoszonych chorób aby upewnić się czy na pewno nic nam lub dziecku nie grozi. Borelioza, którą przenoszą jest chorobą śmiertelną, dlatego nie powinniśmy lekceważyć kleszczy.

Jak uchronić się przed kleszczami

Na ten temat znajdziecie u nas kilka praktycznych artykułów. Pomogą Wam one uniknąć kleszczy. Sposoby te możecie wykorzystać gdy wybieracie się na spacer do lasu lub parku. Sposoby zapobiegające kleszczom są bezpieczne i naturalne.

  1. Domowy sposób na kleszcze
  2. Prosty sposób na zabezpieczenie się przed kleszczami
  3. Wszystko co musisz wiedzieć o kleszczach – przygotuj się przed wakacjami

Źródło artykułu: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,21834897,olejek-mietowy-na-usuniecie-kleszcza-eksperci-dziala-ale.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły