Dzisiaj w dobie gdy urządzenia są planowo postarzane powinniśmy dbać o nie jeszcze bardziej aby jak najdłużej nam służyły. Jednym z niezbędnych urządzeń w naszym domu jest pralka. Zazwyczaj służy nam ona prze kilka lat, ale na pewno pamiętacie pralki Waszych mam, które do dzisiaj jeszcze działają. Nie są niestety nowoczesne, ale to właśnie dzięki temu nie psują się tak często jak dzisiejsze. Życie pralki dodatkowo skracamy sami nieświadomie popełniając błędy, które wpływają na szybsze jej zużycie. Dzisiaj podpowiemy Wam jakie to błędy, wyeliminujcie ja, a Wasza pralka posłuży Wam dłużej.
Pralka tak jak każde inne urządzenie wymaga systematycznego czyszczenia. Powinniście regularnie ją czyścić, a jak to zrobić dowiecie się z naszego artykułu. Przydadzą się również zabiegi mające na celu jej odkamienienie. W tym przypadku przydatna będzie soda i ocet (jak je zastosować dowiecie się tutaj) lub specjalne środki przeznaczone do tego celu. Zastanawiacie się jak często powinniśmy to robić? Przynajmniej raz na trzy miesiące czyli cztery razy do roku. Dzięki temu z pewnością pralka dłużej posłuży, a i lepiej będzie prała Wasze ubrania.
Zwykle ustawiamy najwyższe możliwe dla danego typu opcje wirowania. Chcemy przecież aby pranie wyschło szybko. Nie jest to jednak wskazane dla żywotności pralki. Powoduje to szybsze zużycie części takich jak łożyska i amortyzatory, których zwykle potem nie opłaca się wymieniać i lepiej kupić nową pralkę. Oczywiście producentom na tym właśnie zależy. Dlatego najlepiej jest ustawiać obroty na poziomie 800. Tym bardziej jeśli macie też suszarkę bębnową. Ona i tak da sobie radę z wysuszeniem prania.
Pralka powinna być dobrze ustawiona i wypoziomowana. Co jakiś czas warto też sprawdzać i robić korektę położenia pralki. Urządzenie to podczas pracy może delikatnie zmieniać położenie i poziom nie będzie wtedy zachowany. Złe ustawienie pralki wpływa na jej żywotność. Wibracje spowodowane złym ustawieniem pralki będą odbijały się na wytrzymałości poszczególnych komponentów, które muszą radzić sobie z większymi obciążeniami.
Zwykle chcemy wyprać jak najwięcej ubrań na jeden raz. Oszczędzamy wtedy prąd, wodę i środki czystości, ale jednocześnie możemy szkodzić naszej pralce co będzie wiązało się z jej wcześniejszą wymianą. Załadunek zależny jest też od rodzaju tkanin. Jedne mocniej chłoną wodę i stają się cięższe. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z instrukcją pralki i wytycznymi dotyczącymi załadunku i maksymalnej wagi oraz rodzaju tkanin. To, że pralka ma 8kg załadunku nie oznacza, że dotyczyć to będzie wszystkiego co do niej włożymy, zazwyczaj dotyczy to jedynie tkanin bawełnianych. Waga często zależy też od programu, z którego korzystamy.
Im więcej tym lepiej i pranie będzie czyściejsze? Wręcz przeciwnie. Nie tylko pranie nie będzie idealnie czyste bo pralka nie będzie w stanie spłukać wszystkich detergentów z odzieży, ale resztki proszku do prania mogą oklejać podzespoły pralki i powodować ich szybsze zużycie. Dlatego nie warto jest przesadzać i odmierzać zawsze tyle detergentu ile dokładnie nam potrzeba.
Gdy zapomnisz wyjąc wszystkiego z kieszeni może okazać się, że rzeczy, które w nich zostały będą działały negatywnie na naszą pralkę. Mogą to być chusteczki higieniczne, które będą zapychać filtry czy klucze, które mogą uszkodzić bęben pralki. Warto więc dokładnie przetrzepać kieszenie przed włożeniem ubrania do pralki.
Przeczytaj również: Jak odpowiednio przetransportować pralkę?