Gdy wstajesz rano na Twoim oknie pojawia się lód? To bardzo zła oznaka. Wilgoć od wewnętrznej strony okna nie powinna się pojawiać, dlaczego jednak tak się dzieje?
Gdy widzisz, że Twoje okna „pocą się” to oznacza, że w mieszkaniu jest zbyt dużo wilgoci. Szyby są zimne, dlatego wilgoć na nich się skrapla, to podstawowe prawa fizyki. W nocy natomiast gdy pojawiają się ujemne temperatury woda najzwyczajniej w świecie zamarza tworząc taflę lodu na szybie od wewnątrz mieszkania.
Problemem w dzisiejszych domach ironicznie są zbyt dobrej jakości okna i drzwi, które montujemy. Są one bardzo szczelne i o ile nie posiadają wywietrzników to nie pozwalają na cyrkulację powietrza wewnątrz. Nawet jeśli masz otwory wentylacyjne w ścianach to trzeba wymusić obieg powietrza w zamkniętym pokoju. Aby to zrobić trzeba najzwyczajniej w świecie zrobić przeciąg lub mieć specjalną wentylację wymuszającą obieg powietrza za pomocą silnika elektrycznego.
Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest więc brak wentyalcji, co nie znaczy, że przyczyna może stać po innej stronie. Aby wyeliminować inne możliwości wystarczy zacząć wietrzyć codziennie mieszkanie i sprawdzić czy problem ustąpi. Możesz też sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia poziom wilgotności w mieszkaniu. Wiele nawilżaczy posiada wbudowany czujnik pokazujący wartość wilgotności powietrza.
Problem ten też nasila duża ilość roślinności w domu dlatego nie zawsze porównywanie tych samych parametrów się udaje. Jeśli ktoś ma taką samą wilgotność w mieszkaniu i temperaturę, a za to ma dużo więcej roślin to jest prawdopodobne, że u niego problem wystąpi, a u Ciebie nie. Para wodna jest też normalną rzeczą, tam gdzie są żywe istoty i rośliny ona występuje. Im ich więcej tym więcej pary. Więc jeśli problem nie jest częsty, albo niezbyt mocny to czasami nie warto się nim przejmować, po prostu zacząć tylko częściej wietrzyć.
Jeśli ten problem występuje na wszystkich oknach w mieszkaniu to na pewno powodem jest wilgoć. Wtedy trzeba po prostu 15-20 minut dziennie wietrzyć aby się jej pozbyć. Również powietrze w mieszkaniu będzie świeższe i będziemy się lepiej czuli. Jeśli jednak problem występuje np. na jednym oknie to problemem może być właśnie to okno, a bardziej gaz znajdujący się w szybie, który mógł ulecieć.
Gdy okna mają już swoje lata powodem może być zła izolacja termiczna szyby. Mogła ona być nieszczelna i gaz z niej uleciał. Po wymienieniu wkładów szybowych wszystko powinno wrócić do normy. Nie możemy jednak zapomnieć o usuwaniu wilgoci z mieszkania. Jednak gdy na szybkie zaczyna się pojawiać lód to już sygnał, że winna może być też szyba.
Czasami pomaga też odkręcenie kaloryfera na trochę większą moc. Dzięki temu ciepłe powietrze nadmuchiwane przez kaloryfer trochę osusza powietrze w pomieszczeniu.
Jeśli problem nie ustępuje wezwij fachowca. Czasami sprawdzenie kamerą termowizyjną pokazuje wszystkie uchybienia chociażby przy montażu. Okna zazwyczaj mają długi okres gwarancji więc możesz je zareklamować jeśli problemu nie da się inaczej usunąć.