Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną – jak to zrobić?

Porady Data publikacji: 05 kwietnia 2019 / Aktualizacja: 2024-05-01

Czyszczenie pralki sodą to jeden z często przedstawianych domowych life hacków. Dzisiaj podpowiemy Wam jak za pomocą sody oczyszczonej zadbać o swoją pralkę. Jest ona stale narażona na działanie twardej wody płynącej z naszych rur. Powoduje to osadzanie się kamienia na pralce i jednocześnie sprawia, że żywotność urządzenia spada. Dzięki zastosowaniu sody możemy lepiej zadbać o naszą pralkę i sprawić, że posłuży nam dłużej. Wykorzystanie tej metody jest tanie i proste, co ważniejsze oszczędzimy w ten sposób pieniądze, które wydalibyśmy na wcześniejszą naprawdę lub wymianę pralki na nową. Warto więc ten sposób wypróbować.

Zastosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to produkt, który pewnie każda z Was ma w swojej kuchni. Jest to wodorowęglan sodu, który w połączeniu z kwaśnymi składnikami, które dodajemy do ciasta, np. śmietany powoduje, że ciasto wyrośnie lepiej i będzie puszyste. Soda oczyszczona ma jednak dużo więcej ciekawych zastosowań i to nie tylko w naszej kuchni. Można wykorzystać ją do walki z zaskórnikami. W tym celu łączy się ją z miodem i solą, by stworzyć maseczkę peelingującą na zaskórniki. Wykorzystywana jest też w większej ilości zabiegów kosmetycznych, które możemy wykonać w domu.

Niektórzy wykorzystują sodę oczyszczoną w procesie odchudzania. Odpowiednio stosowana przyśpiesza metabolizm i pozwala w ten sposób spalić więcej tkanki tłuszczowej. To nie wszystko. Sprawdza się w łazience podczas sprzątania. Skutecznie radzi sobie z brudnymi fugami czy osadami z kamienia, co zresztą przyda się też w naszym pomyśle na wyczyszczenie pralki. Absorbuje też brzydkie zapachy, dlatego może być stosowana wraz z olejkami eterycznymi jako pochłaniacz zapachów, które mogą być dla nas nieprzyjemne.

Soda oczyszczona rozpuszcza tłuszcz i inne organiczne związki, dzięki czemu może być skutecznym sposobem na odetkanie odpływu w zlewie. Okazuje się skuteczna jako środek na ukąszenia, który łagodzi swędzenie. Wystarczy dodać do niej trochę wody, a papkę nałożyć na ukąszenie np. komara. Za pomocą sody oczyszczonej możesz też odświeżyć swój dywan. W tym celu tworzy się specjalny środek z sody, lawendy i tymianku.

Jak widzicie soda oczyszczona, ma wiele ciekawych zastosowań, które możecie wykorzystać w swoim domu. Dzisiaj jednak za jej pomocą zrobimy coś całkiem innego, a mianowicie zadbamy o naszą pralkę. Jak każde urządzenie w naszym domu, pralka również wymaga konserwacji. Niestety często o tym zapominamy, a przez to skraca się jej żywotność. Jest to w głównej mierze wynikiem twardości wody w naszych kranach, ale nie można też wykluczyć planowanego postarzania produktów. Jest to coś, o czym mówi się od lat i w zasadzie dzisiaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że rzeczy użytkowe są projektowane tak, by psuły się w określonym czasie i abyśmy kupili nowe. Stosując jednak metody zapobiegawcze, możemy ten proces nieco opóźnić, co jest oczywiście korzyścią dla naszego domowego budżetu.

Czyszczenie pralki sodą

Soda oczyszczona zmiękcza wodę. Oprócz tego pomaga usunąć kamień zgromadzony na elementach wewnętrznych naszej pralki i zapobiec brzydkich zapachom. Czy mieliście kiedyś sytuację, że ubrania wyjęte z pralki brzydko pachniały? Ja miałam taki problem jakiś czas temu. Wtedy wykorzystałam sposób z octem, który wlewa się do pralki. Soda działa tak samo. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o czyszczeniu pralki. Należy robić to jak najczęściej. Warto więc również tej czynności poświęcić chwilę i zajrzeć do miejsc w pralce, gdzie zwykle nie zerkamy.

Czyszczenie swojej pralki, zanim jeszcze zastosujecie sodę oczyszczoną, możecie zacząć od pojemnika na proszek i płyn. Sam w sobie na pewno nie jest wzorem czystości, ale wyjmijcie szufladkę i zobaczcie, co znajduje się w środku. Te wszystkie zanieczyszczenia trafiają późnej na wasze ubrania.

Nie lepiej zresztą jest pod uszczelką, która znajduje się przy drzwiczkach pralki. Ile razy odginaliście ją, aby wyczyścić to, co tam się znajduje? Często jest tam bardzo brudno, a do tego może nawet znajdować się tam szlam z brudu, który później sprawi, że nawet świeżo wyprane białe ubrania będą wyglądały na brudne.

Kolejnym elementem, który warto wyciągnąć, jest filtr pralki. W moim przypadku znajduje się on z przodu za klapką, którą wystarczy wyjąć. Zobaczcie, co się w nim znajdowało. Jeśli czasem zginie Wam skarpetka lub ściereczka do prania, która ma zapobiegać farbowaniu ubrań, to może znajdziecie ją właśnie tam. Tak było w moim przypadku. Zobaczcie tylko na zdjęciu poniżej, co udało mi się znaleźć po wyjęciu filtra.

Skoro już zadbaliśmy o to, do czego mamy dostęp, zajmijmy się teraz tym, czego nie widać gołym okiem. W tym przypadku wykorzystamy do tego sodę oczyszczoną. Wykorzystanie go niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze zadbamy o swoją pralkę i usuniemy osady z kamienia. Po drogie zabije ona brzydkie zapachy, które z pralki mogą się wydobywać i przenosić na nasze ubrania. Po trzecie pozwoli nam wydłużyć żywotność pralki.

Jeśli Twoja pralka posiada funkcję pustego prania, to ją wykorzystamy. Jeśli nie to możesz przygotować kilka starych ręczników, które teraz wypierzemy. Otwórz szufladkę na proszek i płyn do prania, a następnie zamiast proszku wsyp szklankę sody oczyszczonej i włącz pranie na najwyższej temperaturze. Ilość obrotów przy wirowaniu nie ma tutaj znaczenia, możemy ustawić minimalną ilość obrotów i wirowań.

Po tak wykonanym praniu nasza pralka będzie czuła się dużo lepiej. Czynność możemy powtarzać regularnie, czasami jeden raz nie wystarczy, by pozbyć się wszystkiego, co przez lata zgromadziło się w naszej pralce. Robiąc to regularnie, będzie ona za każdym razem czyściejsza, aż w końcu doprowadzimy ją do najlepszego stanu, który będzie można, stosując sodę utrzymać. Nie musimy się martwić o to, że soda zaszkodzi w jakiś sposób pralce. Jest dla niej całkowicie neutralna.

Czyszczenie pralki za pomocą octu

Skoro jesteśmy już przy temacie czyszczenia pralki sodą, to warto również wspomnieć o użyciu do tego octu. Pomysł ten jest bardzo popularny i często polecany na różnego rodzaju forach czy grupach na Facebooku. Można stosować go na kilka sposobów. Sam w sobie jest dobrym wybielaczem. Wystarczy do wody dodać półtorej szklanki białego octu i wymoczyć w takim roztworze białe ubrania. W ten sposób możemy pozbyć się żółtych plam z potu.

Oprócz tego stosowanie octu zmiękcza ubrania i rozpuszcza resztki detergentów. Co ciekawe w przypadku prania ręczników nie powinniśmy stosować płynów do płukania. Sprawiają one, że ręczniki stają się mniej puszyste i mniej chłonne. Możemy ten efekt odwrócić i odświeżyć nasze ręczniki wykorzystując ocet zamiast płynu do płukania. Pomaga on rozłożyć resztki detergentów, które znajdują się w naszych tkaninach. Dzięki temu ręczniki znów będą miękkie i przyjemne w dotyku, a do tego lepiej będą absorbowały wodę.

Ocet tak samo jak soda oczyszczona pozwala zabić brzydkie zapachy, które wydobywają się z pralki i przenikają do ubrań. W ten sposób właśnie udało mi się to zrobić, gdy pojawił się u mnie taki problem. Wtedy długo szukałam rozwiązania, chciałam nawet wymieniać pralkę, ale ostatecznie na jednym z forów znalazłam taką poradę i jak się okazało było ona skuteczna. Wystarczy dodać szklankę octu do prania.

Aby wyczyścić pralkę octem, wystarczy dodać go do pojemnika na płyn do płukania i puścić pranie. Jednak tutaj mamy drobną uwagę. Jeśli chcemy regularnie w ten sposób czyścić pralkę, to naszym zdaniem lepiej jest użyć sody. Ocet to jednak kwas, który według niektórych może sprawiać, że gumowe elementy pralki jak uszczelki będą twardnieć i przestaną spełniać swoją funkcję. Ja nie używałam go tak dużo razy, aby stwierdzić, że coś takiego się dzieje. Wiele osób twierdzi też, że używa go regularnie i nic takiego się nie stało. Warto jednak dmuchać na zimne, pralka nie jest sprzętem, który jest tani.

Podobne artykuły