Jak usunąć plamy z oleju z kostki brukowej?

Porady Data publikacji: 07 marca 2022 / Aktualizacja: 2022-03-14

Zastanawiasz się, jak pozbyć się plam z oleju z kostki brukowej? To coś co psuje wygląd każdego podjazdu do garażu. Ich usunięcie jest bardzo trudne i zwykła woda nie zdaje tutaj egzaminu. Na szczęście są sposoby, które są skuteczne i właśnie o nich powiemy Wam w tym artykule. Dlatego jeśli macie problem z umyciem plam oleju na podjeździe, to zapraszamy do lektury.

Soda i ocet na plamy z oleju

To domowy sposób na plamy z oleju. Opiera się on o dwa składniki, które prawdopodobnie posiadacie już w swojej kuchni. Przydatna będzie również szczotka z twardym włosiem i myjka ciśnieniowa. Plamę należy zasypać sodą oczyszczoną, a następnie zalać octem. Uwaga – będzie się pienić. Następnie po kwadransie szczotkujemy ją i na koniec myjemy myjką ciśnieniową.

Palnik na plamy z oleju na kostce brukowej

Drugim skutecznym sposobem jest użycie wypalarki. Trzeba jednak przy tym uważać. Dlatego najlepiej wyposażyć się w wypalarkę do chwastów, gdyż posiada ona długi pałąk. Dzięki temu nie musimy zbliżać się do plamy. Na ręce najlepiej jest również nałożyć rękawice ochronne niepalne, a na oczy okulary.

Należy również uzbroić się w cierpliwość, gdyż przez dość długi czas należy wypalać jedno miejsce, aby pozbyć się oleju. Dlatego efekt nie będzie widoczny natychmiast.

Palniki takie zasilane są kartuszami gazowymi. Wykorzystuje się je choćby w przenośnych kuchenkach gazowych. Wypalarka taka oczywiście przyda nam się również podczas usuwania chwastów spomiędzy kostki brukowej.

Odtłuszczacz warsztatowy

W warsztatach samochodowych używa się silnych środków odtłuszczających, które usuwają nawet stary zaschnięty bród. Jest to konieczne, gdyż ten sam olej, który kapie na naszą kostkę brukową, podczas jazdy osiada na elementach wewnętrznych silnika. Podczas jego naprawy trzeba je oczyścić, a często bez tego trudno jest namierzyć miejsce wycieku.

Taki sam środek możemy wykorzystać do usunięcia tłustych plam z oleju na chodniku czy podjeździe. Wystarczy spryskać plamę i dać chwilę czasu środkowi, aby zaczął działać. Potem możemy umyć ją myjką ciśnieniową.

Dedykowane środki do usuwania plam z kostki brukowej

W marketach budowlanych oraz hurtowniach znajdziemy dedykowane środki do usuwania tłustych plam z kostki brukowej. Charakteryzują się one bardzo dobrą skutecznością. Należy pamiętać o tym, aby używać ich zgodnie z instrukcją producenta. W przeciwnym wypadku możemy nie osiągnąć zadowalających efektów.

Wymiana kostki na nową

Pomysł ten pozornie wydaje się dość niepraktyczny, ale czasami może okazać się bardzo dobry. W ten sposób natychmiast pozbywamy się plamy, a jeśli kostka jest w miarę nowa, wtedy zmiana zabarwienia może być niewidoczna. Niestety nic nam nie da odwrócenie kostki do góry nogami, gdyż z drugiej strony ma ona ostre krawędzie i będzie to od razu widoczne i nieestetyczne.

Podobne artykuły