Połóż się na plecach i oprzyj stopy o ścianę. To wiele powie o Twoim zdrowiu!

Zdrowie Data publikacji: 22 stycznia 2019

Chcesz dowiedzieć się w jakim stanie są Twoje tętnice? Połóż się na plecach prostopadle do ściany. Podnieś nogi pod kątem 45 stopni i oprzyj się stopami o ścianę. Ten prosty test może powiedzieć Ci o tym czy masz jakieś problemy z krążeniem i czy warto jest zainteresować się tą sprawą i porozmawiać ze swoim lekarzem.

Problemy z tętnicami

Aby dowiedzieć się więcej należy wytrzymać w tej pozycji kilka minut. Po tym czasie spójrz na swoje stopy i oceń to jaką mają barwę. Jeśli skóra na stopach jak i palce u stopy są białe i blade oznacza to, że krążenie jest słabe. Do tego zmiana koloru wcale nie musi pojawić się na obydwu stopach, może to również dotyczyć tylko jednej.

Tętnice odpowiedzialne są za transport krwi do kończyn. Kiedy tętnice są zatkane zbyt mała ilość krwi, a zarazem tlenu trafia do komórek naszych kończyn. Może to objawiać się drętwieniem czy nawet bólem. Dolegliwość taką nazywamy chorobą tętnic obwodowych. Choroba ta doprowadza do zwężenia i niedrożności tętnic z wyjątkiem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgu.

Jest to najczęściej wynikiem rozwoju miażdżycy, ale winne też mogą być stany zapalne, zakrzepy czy nawet wady anatomiczne. Do objawów PAD zaliczamy też marznięcie stóp, zaniki mięśniowe czy zanik owłosienia. Niestety aż 40% przypadków nie daje żadnych objawów, a nieleczona choroba może prowadzić nawet do zawału czy udaru mózgu.

Na wystąpienie choroby tętnic obwodowych narażone są szczelnie osoby, które palą papierosy, mają cukrzycę, są otyłe czy cierpią na nadciśnienie. Dużo częściej chorują też mężczyźni zwłaszcza po 50 roku życia. Pierwszym elementem diagnostycznym jest stwierdzenie zaburzeń krążenia w czym właśnie może pomóc nam to proste ćwiczenie. Jednak aby mieć pewność należy wykonać dokładne badania np. USG naczyń dopplerowskie.

Zobacz również

  1. Naturalne sposoby na oczyszczenie tętnic
  2. Napój, który udrażnia tętnice i chroni przed zawałem
  3. Produkty, które pomagają oczyścić tętnice 
  4. 5 sygnałów, że tętnice są zablokowane
  5. Jak przeżyć zawał gdy jesteśmy sami

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły