Pokarmy, które pomogą Ci oczyścić tętnice

Zdrowie Data publikacji: 25 stycznia 2018

To co jemy ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jednym z negatywnych skutków złego odżywiania jest zmniejszenie prześwitu tętnic czyli miażdżyca. Choroby układu sercowo-naczyniowego nie tylko negatywnie wpływają na nasze zdrowie, ale mogą też przyczynić się w ostateczności do śmierci.

Miażdżyca tętnic spowodowana jest gromadzeniem się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Lekceważenie tego problemu może być powodem udaru, choroby wieńcowej, tętniaka, a w konsekwencji może to wiązać się nawet ze śmiercią.

Przyczyną miażdżycy oczywiście jest spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy zwierzęcych oraz zły styl życia. To jakie będzie miała skutki zależy głównie od lokalizacji miażdżycy. Możemy jednak jej zapobiegać i oczyszczać swoje tętnice jedząc produkty, które temu sprzyjają i przeciwdziałając zmniejszając skalę problemów, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy:

 1. ograniczenie tłuszczy zwierzęcych
 2. ograniczenie stresu
 3. walka z nadciśnieniem
 4. walka z infekcjami
 5. zwiększając aktywność fizyczną

Produkty, które pomagają oczyścić tętnice

Orzechy

Orzechy to nie tylko zdrowa przekąska. Są one pełne tłuszczy jednonienasyconych oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego pomagają zapobiegać odkładaniu się złego cholesterolu LDL w organizmie.

 • orzechy laskowe
 • pistacje
 • migdały
 • orzechy ziemne

Płatki owsiane

Płatki owsiane zawierają błonnik, który nie tylko poprawia prace jelit, ale też pomaga metabolizować cholesterol i tłuszcze. Wystarczy jeść je trzy razy w tygodniu np. na śniadanie by poprawić stan swoich tętnic. Możesz je połączyć np. z  orzechami.

Pomidory

Pomidory mają właściwości antyoksydacyjne. Zmniejszają one utlenianie złego cholesterolu wzdłuż ścian tętnic. Pomidory to jedne z tych ciekawych warzyw, które są lepsze po obróbce termicznej niż na świeżo.

Nasiona sezamu

Badania potwierdzają, że nasiona sezamu chronią nasze serce i zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Zawierają one kawsy tłuszczowe, przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne. Możecie je dodawać np. do sałatek, które przygotujecie z pomidorem, albo do owsianki na śniadanie :)

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek typu extra vergine jest świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w naturalny sposób pomagają oczyszczać nasze tętnice z cholesterolu. Pamiętajcie jednak, że najlepiej jest ją spożywać na surowo dlatego świetnie nadaje się jako dodatek do sałatek. Możecie z niej zrobić prosty sos vinaigrette.

Przepis na sos vinaigrette

 • 2 łyżki octu winnego
 • 4 łyżki oliwy
 • szczypta soli
 • szczypta piepirzu

Składniki wymieszaj. Sałatkę polej sosem tuż przed samym podaniem.

Kiszona kapusta

Kapusta kiszona zawiera zdrowe bakterie, które dobrze wpływają na nasz układ trawienny i serce. Dzięki temu nasz organizm lepiej się oczyszcza i zmniejsza poziom cholesterolu. Wzmacnia też naszą odporność.

Ryby

Ryby są bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają nam walczyć ze złym cholesterolem. Zwłaszcza niektóre gatunki ryb są bardzo zalecane:

 1. łosoś
 2. makrela
 3. śledź
 4. pstrąg
 5. tuńczyk

Sok z granatów

Badania pokazują, że sok z granatów ma jedno z największych stężeń przeciwutleniaczy, które są dobre dla naszego zdrowia. Dlatego warto go regularnie pić aby dbać o nasze tętnice. Zrobienie własnego soku z granatów jest bardzo proste. Poradnik wideo znajdziesz tutaj.

Potrzebne rzeczy

 • granat
 • nóż
 • woreczek strunowy

Przygotowanie

 1. Obierz granat
 2. Przełóż go do woreczka strunowego i zamknij
 3. Teraz dobrze je rozgnieć, możesz rozwałkować
 4. Zrób otwór w woreczki i wylej sok do szklanki

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły