Niektóre objawy raka, które ludzie ignorują

Zdrowie Data publikacji: 25 marca 2018

Nowotwór jest jedną z najcięższych chorób, chociaż nie jest pierwszą ze względu na śmiertelność. To miejsce zajmują choroby serca. Co nie zmienia faktu, że zachorowalność na raka jest wciąż duża, a najważniejsze w skutecznym jego leczeniu jest wczesne rozpoznanie.

Zapobiegawczo powinniśmy co jakiś czas wykonywać badania. Badania, które pomagają we wczesnym wykryciu nowotworu nie są wcale skomplikowane. Podstawowym jest morfologia krwi i daje nam już podstawowe informacje o stanie naszego zdrowia i może zaalarmować, że coś jest nie tak i trzeba dalej podążyć tym tropem sprawdzając co się z nami dzieje. Z krwi można również odczytać poziom markerów nowotworowych. Wystarczy skontaktować się ze swoim lekarzem i powiedzieć, że chcielibyśmy przeprowadzić badania kontrolne, a on skieruje nas dalej.

Jeśli zdecydujemy się wykonać badania DNA możemy w pewien sposób sprawdzić jakie mamy predyspozycje do zachorowania na raka i jakiego rodzaju. W ten sposób wiemy dobrze na co powinniśmy zwrócić baczną uwagę i czemu się przyglądać. To bardzo ważna informacja i warto aby zrobiły je osoby, które w rodzinie mają przypadki tej choroby.

Oprócz regularnych badań ważne jest to by obserwować samego siebie i zwracać uwagę na anomalie w naszym zdrowiu. Aby to zrobić trzeba natomiast wiedzieć na co zwrócić uwagę. Dzisiaj postaramy się Wam podpowiedzieć tworząc listę objawów, które często przez pacjentów są lekceważone.

1. Zmiany w kale

Zapytaj dowolnego lekarza, a powie Ci, że obserwowanie swojego kału jest bardzo istotne i to jak wygląda może nam wiele powiedzieć o zdrowiu i wyłapać wiele rozpoczynających się problemów zdrowotnych. Pisaliśmy o tym szerzej w tym artykule prezentując kilka typów stolca i opisując problemy zdrowotne jakie może oznaczać. Częste biegunki i inne nieprawidłowości mogą oznaczać raka przewodu pokarmowego. Oczywiście nie muszą, ale warto zwracać na takie niuanse uwagę i nie zrzucać tego na „pewnie się zatrułam”.

2. Zmiany w oddawaniu moczu

DomPelenPomyslow.pl Kolor moczu - co oznacza i o czym nas informuje?

Każdy z nas jest inny. Jedni oddają mocz częściej, a inni rzadziej. Dlatego ty najlepiej wiesz co jest u Ciebie normą. Jeśli coś się zmieni lub pojawi się jakiś dyskomfort, albo niepokojący kolor czy aromat to warto skonsultować to z lekarzem. Może to być rak gruczołu krokowego czy pęcherza moczowego. Oczywiście wcale nie musi, dlatego żadnego z tych objawów nie traktujcie jako wyroku. Nie jest naszym celem by Was wystraszyć. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na pewne niuanse, które warto śledzić. Może to być spowodowane innymi problemami zdrowotnymi, które również przecież warto wyleczyć. Jeśli chcecie wiedzieć co kolor moczu może mówić o Waszym zdrowiu, zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

3. Krwawienie

Krew w stolcu lub moczu może być objawem kilu rodzajów raka. Kaszel z krwią czy upławy również nie są znakiem, który powinien być lekceważony. Należy skonsultować się natychmiast z lekarzem w celu wykonania diagnozy problemu.

4. Zmiany skórne

fot. budowlanka.blog.pl

Wiele osób wie o tym, że zmiany skórne mogą być wynikiem choroby nowotworowej. Jednak często tego nie kontrolujemy. Pozostawiamy je licząc, że za jakiś czas znikną. Niektórzy wręcz się do nich przyzwyczajają i przestają zwracać na nie uwagę.

5. Niestrawność

Jest to chyba jeden z najmniej prawdopodobnych objawów nowotworu. Każdemu z nas ten problem może się przytrafić. No cóż, trzeba przeczekać i minie. Ale co jeśli pojawia się to częściej? Może to być oznaką raka przewodu pokarmowego, szczególnie jeśli jest on powiązany ze stałym dyskomfortem żołądkowym.

6. Zmiany w piegach lub znamionach

Jeśli masz znamiona czy piegi to jeśli zauważysz, że coś się zaczyna zmieniać to od razu skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli zaczną się powiększać, będą wyczuwalne pod palcem czy pojawią się wokół jakieś otoczki lub inne niepokojące objawy, to nie należy tego lekceważyć.

7. Utrata wagi

Czasami z utraty wagi nie ma co się cieszyć. Jeśli nagle zaczniesz chudnąć, a nie jesteś jakoś specjalnie na diecie to jet to objaw, który może sygnalizować raka. Według American Cancer Society większość pacjentów z rakiem doświadcza gwałtownego spadku masy ciała.

8. Permanentny kaszel

Stały kaszel i drapanie w gardle mogą wskazywać na raka w drogach oddechowych, takich jak rak gardła lub płuc. Zawsze w takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły