Kolor moczu – co oznacza i o czym nas informuje?

Zdrowie Data publikacji: 20 grudnia 2017

Kolor moczu potrafi dawać nam ważne sygnały o naszym stanie zdrowia i może ułatwić diagnozowanie niektórych problemów. Każda zmiana zabarwienia powinna nas interesować i warto wiedzieć co może ona oznaczać. Dzisiaj przybliżmy Wam ten temat.

Jasnożółty mocz

Mocz zdrowej osoby powinien być klarowny – praktycznie przeźroczysty lub jasno żółty. Taka osoba jest zdrowa i pije odpowiednią ilość płynów, dzięki czemu usuwane są z organizmu wszelkie toksyny. Jest to oznaka bardzo ważna podczas odchudzania. Powinniśmy dążyć właśnie do takiego efektu i pić na tyle dużo wody aby nasz mocz był jak najjaśniejszy.

Jeśli jednak zbyt często chodzisz oddawać mocz i jest on absolutnie biały o może to oznaczać, że pijesz zbyt dużo wody. Dlatego musisz znaleźć złoty środek.

Mętny mocz

Gdy mocz jest mętny może to być sygnałem o obecności kamieni nerkowych. Jeśli kolor ten utrzymuje się przez dłuższy czas może to też oznaczać infekcję dróg moczowych. Warto w takim przypadku zrobić badania moczu i udać się do swojego lekarza. Mocz taki też często ma nieprzyjemny i silny aromat.

Niebiesko-zielony mocz

Ta barwa nie należy do naturalnych, ale może być związana ze spożywaniem produktów, które w ten sposób mocz zabarwiają np. szparagów. Jeśli jednak jest on niezwiązany z tym co jemy lub nie wywołują go leki czy witaminy to warto skonsultować to z lekarzem.

Pomarańczowy mocz

Pierwszą oznaką zbyt małego spożywania wody jest pomarańczowe zabarwienie moczu. Oczywiście barwić mogą go też takie produkty jak buraki czy marchew, ale jeśli nie jest to z nimi związane oznacza to, że pijemy zbyt mało płynów. Gdy kolor będzie zbyt ciemny, wpadający już w brązowy to może to oznaczać problemy z woreczkiem żółciowym.

Brązowy mocz

Jest to już oznaka skrajnego odwodnienia organizmu – spożywasz zdecydowanie za mało płynów! Do tego mogą pojawić się inne objawy odwodnienia jak suchość w ustach czy zawroty głowy. W skrajnych przypadkach może to oznaczać problemy z wątrobą.

Czerwony mocz

Gdy mocz zyskuje czerwone zabarwienie to może to być wynikiem naturalnych barwników np. zawartych w jagodach. Jeśli jednak nie jest on związany z tym co jemy lub lekarstwami, które spożywamy to może oznaczać infekcję i przedostawanie się do moczu krwi. Wtedy należy skontaktować się koniecznie z lekarzem, może to nawet oznaczać nowotwór nerki.

Spieniony mocz i silny zapach

Silny zapach moczu czy spienienie nie oznacza niczego dobrego. Zbyt mocny aromat moczu może pojawić się w przypadku picia zbyt dużej ilości kawy, ale gdy efekt utrzymuje się przez dłuższy czas warto skontaktować się z lekarzem. Może też oznaczać to, że pijemy zbyt mały płynów, warto je trochę zwiększyć.

Spieniony mocz jest zwykle oddawany gdy w naszym organizmie znajduje się za dużo białka. Nie jest to alarmujące o ile kolor moczu jest normalny.

Źródło artykułu: https://steptohealth.com/types-of-urine-say-something-important-health/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły