12 rzeczy, które Twój stolec może powiedzieć o Twoim zdrowiu

Zdrowie Data publikacji: 03 lutego 2018

Obserwacja swojego stolca to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz, która może nam pomóc wcześniej zdiagnozować pewne problemy zdrowotne. Potoczne robienie kupy jest tematem tabu. Jednak bezsprzecznie to co wydalamy z naszego organizmu świadczy o stanie naszego zdrowia. Pisaliśmy już o tym, co o naszym zdrowiu może oznaczać kolor woskowiny czy kolor moczu. Czas zając się stolcem.

Prawidłowy stolec zawiera ok. 75% wody. Reszta to złączone różne odpady z naszego łańcucha pokarmowego. Szybki rzut okiem czy ocena zapachu stolca może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Możemy podzielić go na siedem typów w zależności od wyglądu. Przykładowe szkice znajdziesz na rysunku poniżej.

Kształt stolca

Typ 1

Rozdrobniony stolec, który składa się z rozdzielonych grudek oznacza zazwyczaj ciężkie zaparcia. Z tego możemy natomiast wysnuć bardzo prosty wniosek – brakuje nam błonnika. Zyt mała ilość błonnika utrudnia pracę jelitom, ułatw im to i zacznij jeść więcej pełnoziarnistych produktów.

Typ 2

Ten styl stolca również związany z zaparciami. Powodem może być zbyt mała ilość błonnika, a także np. brak aktywności fizycznej. Jeśli Twój stolec jest taki spróbuj jeść więcej owoców oraz warzyw i zacznij się więcej ruszać.

Typ 3

Kupa w kształcie kiełbasy to prawie ideał. Tak właśnie powinien wyglądać Twój stolec. Gdy na powierzchni znajdują się pęknięcia może to oznaczać jednak, że pijesz trochę zbyt mało wody. Postaraj się zwiększyć jej ilość.

Typ 4

Miękka, gładka i długa kiełbaska to idealny stolec. Jeśli tak wygląda tak naprawdę nic nie musisz zmieniać. Oznacza to, że odżywiasz się odpowiednio.

Typ 5

Miękkie grudni to lekka biegunka. Może to być związane z zespołem jelita drażliwego. Staraj się przez jakiś czas jeść pokarmy o niższej zawartości błonnika i zobacz jak wpływają na kształt Twojego stolca.

Typ 6

Puszyste kawałki o poszarpanych krawędziach to również objaw lekkiej biegunki. Znów może to oznaczać zbyt dużo błonnika. Staraj się więcej pić aby uniknąć odwodnienia i ograniczyć ilość błonnika. Możesz również wypróbować leki bez recepty na biegunkę.

Typ 7

Płynny stolec bez żadnych kawałków to stuprocentowa biegunka. Powodów może być wiele np. zatrucie, nietolerancja laktozy, infekcja bakteryjna. Pij wodę by się nie odwodnić i skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Kolor stolca

Dużo o naszym zdrowiu oprócz kształtu stolca może powiedzieć jego kolor. Oto kilka przykładów, na które warto zwrócić uwagę.

Biały

Biały lub szary stolec może wskazywać na brak żółci, która jest niezbędna w procesach trawienia. To może oznaczać problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. To one biorą udział w jej produkcji. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Zielony

Kolor taki może pojawić się gdy zjesz np. dużo szpinaku, który bogaty jest w chlorofil. Jeśli jednak powodem nie jest to co zjedliśmy to może to być problem z uzyskaniem wystarczającej ilości żółci lub bilirubiny.

Żółty

Żółty stole może oznaczać złe wchłanianie tłuszczu. Może też być oznaką zablokowania dróg żółciowych czy celiakii, mukowiscydozy czy przewlekłego zapalenia trzustki.

Czarny

Na taki kolor mogą wpłynąć leki, które bierzemy np. żelazo. Wtedy nie należy się tym przejmować. Jednak gdy nie jest to wynik leków ani pokarmów skonsultuj się z lekarzem.

Czerwony

Nie raz pewnie byliście zaskoczeni, a potem przypomnieliście sobie, że jedliście buraczki. Oczywiście czerwony kolor to też wynik zabarwienia kału przez to co jemy. Jednak gdy to nie jest powodem może to oznaczać krew w kale. Zawsze wtedy konsultuj to z lekarzem.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/12-things-your-poop-says-about-your-health-442160/?utm_source=fb_brightside&utm_medium=fb_organic&utm_campaign=fb_gr_enjoy_science

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły