Czujesz się ciągle zmęczona? Te trzy rzeczy musisz sprawdzić!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-09-04

Czujesz się ciągle zmęczona? Nie ważne jak dużo śpisz i tak rano wstajesz niewyspana i nie masz energii do życia? Powodów może być wiele, ale jest kilka rzeczy, które mogą być powodem, a które możesz zmienić sama.

Pij mniej kawy

Jak to? Pić mniej kawy? Przecież sięgamy po nią wtedy gdy czujemy się zmęczeni i niewyspani. Ma ona dodać nam energii, a właściwie to kofeina, która w niej się znajduje. Dlaczego więc mielibyśmy z niej rezygnować, zwłaszcza gdy brakuje nam energii?

Adenozyna powoduje uczucie senności. Im więcej pijemy kawy tym więcej adenozyny jest uwalnianej do krwi. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się tu przysłowie, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Dlatego w takim przypadku warto ograniczyć kawę, ale nie oznacza to, że jesteśmy pozbawieni dopalacza w postaci kofeiny. Znajdziemy ją np. w zielonej herbacie czy yerba mate. Dlatego wystarczy zamienić kawę na coś innego.

Zmień dietę

Powodem permanentnego zmęczenia może być również nasza dieta. Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze, sól, cukier i produkty wysokoprzetworzone może powodować wiele problemów. Warto też ograniczyć produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny. Zastąp je większą ilością produktów pełnoziarnistych, owoców oraz warzyw i produktów bogatych w białko. Nasz organizm również musi wydatkować dużo energii na trawienie niezdrowych posiłków. Oprócz tego jeśli zmęczenie przychodzi krótko po zjedzeniu posiłku, może oznaczać to, że jesz produkty, których Twój organizm nie toleruje.

Zadbaj o jakość snu

To, że śpisz nie oznacza wcale, że się wysypiasz. Warto też zadbać o to by jakość snu była jak najlepsza. Warto więc zmienić kilka rzeczy w swoim codziennym trybie dnia, a dzięki temu organizm faktycznie będzie mógł wypocząć podczas snu.

  1. Nie pij alkoholu przed snem.
  2. Ostatni posiłek jedz na 2 godziny przed snem.
  3. Śpij w ciemności (światło zakłóca wydzielanie melatoniny, która jest hormonem snu).
  4. Nie korzystaj z ekranów na godzinę przed snem, aby wyciszyć organizm – możesz poczytać książkę.
  5. Po 45 roku życia poziom melatoniny i innych hormonów u kobiet zaczyna spadać – może warto je zbadać?
  6. Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej godzinie, jednocześnie pilnuj by przespać 6-7 godzin na dobę.
  7. Wypróbuj naturalny środek na ułatwienie zasypiania
  8. Wycisz się na wieczór korzystając z naturalnych naparów np. melisa, waleriana

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły