Co to jest indeks glikemiczny i jak ma się do odchudzania

Zdrowie Data publikacji: 21 czerwca 2016

IG czyli indeks glikemiczny to coś o czym pewnie już słyszałaś. Ale czym on faktycznie jest i jak się ma do naszego odchudzania?

indeks-glikemiczny-tabela

Indeks glikemiczny to wskaźnik, który określa zawartość cukru lub skrobi  w produkcie. Pozwala to ocenić wpływ tych produktów na poziom cukru we krwi. Podczas trawienia pokarmów węglowodany przemieniane zostają w glukozę, a ta następnie trafia do układu krwionośnego. Należy zatem pamiętać, że zbyt duży poziom glukozy we krwi powoduje silny wyrzut insuliny, której wahania prowadzą do otyłości i odkładania się tkanki tłuszczowej. I to jest dla nas hasłem kluczem do całego artykułu. Dlatego podczas odchudzania się powinniśmy omijać produkty z wysokim IG i to nie są tylko owoce, ale np. marchewka czy słodkie napoje. 

Dieta glikemiczna

Podczas naszej diety powinniśmy pamiętać o tym by ograniczać produkty o wysokim IG bo przez to będziemy tyć i nie uda nam się schudnąć. Zasada jest prosta ok. 40% kalorii dziennie powinno pochodzić z węglowodanów złożonych (nieprzetworzonych) czyli produktów pełnoziarnistych np. chleb, makaron, kasze.  30% kalorii to mięso, najlepiej chude ryby czy drób, ale nie można też wyzbywać się całkowicie wołowiny czy wieprzowiny. Po prostu w rozsądnych ilościach. Ostatnie 30% kalorii powinno natomiast pochodzić z tłuszczy, których używamy np. do smażenia czy doprawiania sałatek jak oliwa, orzechy czy np. z ryb. Tłuszcze są bardzo ważnym elementem diety, nie można ich pominąć bo to one pomagają wchłaniać do organizmu ważne składniki odżywcze.

Dieta Montignaca

To zasada do której ja osobiście stosuję się podczas mojej diety i unikam produktów, które mają duży IG, a zastępuje je produktami o IG w okolicach 50.

Oto prosta tabela, którą możecie sobie wydrukować, na pewno Wam pomoże w układaniu diety. Na pewno powinniście zastąpić produkty z ostatniej grupy na produkty z grupy pierwszej (jeśli nastawiacie się na mocną redukcję wagi) lub produkty grupy drugiej (jeśli zależy Wam na utrzymaniu wagi i nie tyciu).

akk6

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły