Co jeść aby mieć więcej energii?

Zdrowie Data publikacji: 17 października 2019

Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Jest w tym bardzo dużo racji. Od tego jak się odżywiamy zależy bardzo wiele. Nie tylko wpływa to na wygląd naszego ciała, ale również ma wpływ na nasze zdrowie czy nawet to jak dużo energii mamy. Dzisiaj właśnie chcemy zająć się tym ostatnim tematem. Jeśli jesteś ciągle zmęczona i nie masz na nic energii to powód może leżeć w twojej diecie. Jeśli będzie ona składała się z nieodpowiednich składników, twoja witalność będzie na niskim poziomie. Rano będziesz wstawać niewyspana z łóżka. W ciągu dnia nie będziesz miała chęci do działania. Poczujesz się ospale i depresyjnie. I to niesamowite, że wszystko to można wyeliminować stosując odpowiednia dietę.

Energia na talerzu

Jeśli zadbasz o to co znajduje się na Twoim talerzu, będziesz w stanie zrównoważyć niedobory energii. Poprawisz pracę mózgu oraz samopoczucie. Każdy dzień stanie się dla ciebie łatwiejszy. Zacznijmy od pierwszego składnika, który jest potrzebny w naszej diecie. Węglowodany złożone dają nam energię na długi czas. Uwalniają one ją przez długi czas, dzięki czemu zastrzyk energii nie następuje tylko po zjedzeniu posiłku, ale również na wiele godzin po nim.

Jednym z takich węglowodanów jest kasza jaglana. Można przygotować na jej bazie wiele ciekawych dań. Kasza jaglana z warzywami i jajkiem będzie świetną propozycją na pełne energii śniadanie. Jeśli szukasz propozycji na obiad i nie chcesz by danie było skomplikowane i jego przygotowanie zajmowało dużo czasu to wypróbuj przepis na jednogarnkowe kaszotto z kaszą jaglaną. Na kolację świetnie sprawdzi się sałatka z kaszy jaglanej z nektarynkami. A może coś na deser? Ciasteczka z kaszy jaglanej świetnie się sprawdzą, do tego nie zawierają cukru i mąki. Są naprawdę dietetyczne.

Węglowodany złożone nie kończą się na kaszy jaglanej. Równie dobra będzie kasza jęczmienna, gryczana czy produkty pełnoziarniste takie jak brązowy makaron czy ciemne pieczywo pełne ziaren. Dzięki wprowadzeniu takich produktów do swojej diety zyskasz więcej energii każdego dnia.

Kolejnym ważnym składnikiem diety są kwasy tłuszczowe omega-3. Jego doskonałym źródłem są tłuste ryby. Bardzo dobrze wpływają na pracę naszego mózgu. Ułatwiają koncentrację, poprawiają jego funkcjonowanie, a jednocześnie potrafią również pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli lubisz takie ryby jak łosoś, halibut, makrela czy śledź to jedz je jak najczęściej.

Znajdziemy je jednak nie tylko w samych rybach i warto o tym pamiętać. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 jest też olej rzepakowy, olej sojowy, orzechy czy siemię lniane.

Powinnaś pamiętać również o tym, aby Twoja dieta była bogata w magnez. Pomaga on leczyć depresję, stabilizuje pracę układu nerwowego. Jest bardzo ważnym składnikiem jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem, którego efektem też jest często zmęczenie.

Dobre źródła magnezu w diecie: ciemne pieczywo, nasiona, otręby, brązowy ryż, kasze, warzywa liściaste, natka pietruszki, warzywa strączkowe, banany, orzechy, gorzka czekolada i naturalne kakao.

Już ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest tryptofan. Często jest stosowany jako suplement, ale można go znaleźć w produktach, które codziennie spożywamy. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Gdy mamy niedobór tryptofanu w organizmie następuje spadek energii. Dlatego należy dbać o jego zaspokojenie. Jest on często nazywany hormonem szczęścia. Odpowiada za dobry nastrój.

Najwięcej tryptofanu znajdziemy w mięsie, rybach, nabiale i nasionach roślin strączkowych. Warto więc stosować się do wcześniejszych rad, a również powinno to wpłynąć pozytywnie na ten aspekt.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły