18 marca 2021

Czy warto skorzystać z diety pudełkowej?

Diety pudełkowe zyskują coraz większą liczbę fanów. Dlatego postanowiliśmy wypróbować jedną z nich i sprawdzić jakie zalety niesie ze sobą skorzystanie z cateringu dietetycznego.

Jak działa catering dietetyczny?

Catering dietetyczny oferuje nam gotowe posiłki na różne rodzaje diety oraz różną ilość kalorii, jakich potrzebujemy w ciągu dnia. Załóżmy, że obliczyliśmy swoją całkowitą przemianę materii i wychodzi nam, że dziennie potrzebujemy 2000 kcal.

Jeśli chcemy schudnąć musimy doprowadzić do deficytu kalorycznego zamawiamy więc dietę pudełkową o wartości np. 1800 kcal dziennie. Nasze menu układane jest w ten sposób, iż jemy ciekawe urozmaicone dania, które dziennie dostarczą nam właśnie tylu kalorii. Odchodzi nam więc konieczność samodzielnego gotowania i liczenia kalorii.

Dodatkowo większość cateringów dietetycznych oferuje różne rodzaje diet np. wolne od glutenu, laktozy czy vege. Posiłki dostarczane na cały dzień są jednorazowo rano lub wieczorem.

Czy to się opłaca?

Catering dietetyczny możemy zamówić na różny okres czasu. Możemy skorzystać z jednodniowej diety, albo zamówić ją na kilka tygodni z góry. Zazwyczaj im dłuższy okres czasu wybierzemy, tym więcej możemy zyskać zmniejszając jednocześnie koszt jednego dnia.

Cena za jeden dzień przy diecie standardowej wynoszącej 2000 kcal zazwyczaj oscyluje w okolicy 60 zł. W takiej cenie otrzymujemy zwykle 5 posiłków. Pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dania są zróżnicowane tak, by nie jeść codziennie tego samego, ale w perspektywie dłuższego czasu korzystania z cateringu dietetycznego naturalnie będą się one powtarzać.

Kwota jaką płacimy za jeden dzień jest nie mała, ale też nie można powiedzieć, że wysoka. Samodzielne przygotowanie pięciu posiłków, zrobienie zakupów i spędzenie czasu w kuchni również wymaga od nas nakładu finansowego oraz czasowego. Dlatego czy dieta ta będzie korzystna cenowo zależy głównie od stylu życia. Jej koszty stają się jednak dużo większe jeśli zacznie korzystać z niej więcej domowników.

Jak łatwo policzyć koszt miesięcznego wyżywienia na diecie pudełkowej w przypadku jednej osoby to ok. 1200 zł (bez weekendów). Z weekendami kwota ta wyniesie ok. 1700 zł. Jest to kwota akceptowalna przy jednej osobie. Z pewnością pokryje koszty fast-foodów, zakupów i przygotowania posiłków singla, który nie ma czasu na spędzanie czasu w kuchni, a gotuje sobie jedynie w weekendy.

Gotowanie dla dwójki jest jednak tańsze i nie można przeliczać go mnożąc wszystko przez dwa. Czas i energię potrzebną dla przygotowania posiłku na dwie osoby poświęcamy w zasadzie taką samą. Liczba składników również nie zawsze jest podwajana np. zupy. Dlatego im więcej osób korzysta z diety pudełkowej tym mniej opłacalna się staje. W takim przypadku gotowanie samodzielnie w domu zdecydowanie może być tańszą opcją.

Zalety diety pudełkowej

Zaoszczędzamy czas i energię

Zaletą, która w zasadzie nie podlega dyskusji jest to, że oszczędzamy czas. Nie musimy chodzić na zakupy, nie musimy spędzać czasu w kuchni. Rano dostarczane nam jest dania na cały dzień, które tylko ewentualnie musimy podgrzać.

Nie tracimy również energii elektrycznej na gotowanie czy pieczenie. Rzadziej korzystamy ze zmywarki, gdyż nie brudzimy naczyń potrzebnych podczas przygotowania posiłków.

Należy pamiętać też o tym, że są osoby, które nie potrafią gotować lub nie chcą tego robić, bo tego nie lubią. W takiej sytuacji zyskujemy wygodę, gdyż ktoś robi to za nas. Do tego dba, aby posiłki były pełnowartościowe.

Jemy zdrowiej

Nie zawsze mamy czas na gotowanie, a wtedy często sięgamy po gotowe i niezdrowe rzeczy. Mając dietę pudełkową nie musimy tego robić. Wszystkie posiłki są gotowe, wystarczy po nie sięgnąć. Dlatego na diecie pudełkowej zazwyczaj jemy zdrowiej. O ile oczywiście nie zaczniemy sięgać po inne rzeczy.

Trzeba również pamiętać o tym, że menu diety pudełkowej układane jest przez profesjonalnych dietetyków – a przynajmniej powinny. Dlatego warto skorzystać świadomie z oferty danego cateringu dobrze ją analizując.

W diecie takiej znajduje się wszystko czego potrzebujemy do zdrowego funkcjonowania. Wszystkie minerały i witaminy, które powinny znaleźć się w naszym dziennym menu. Zazwyczaj gotując samodzielnie nie zwracamy na takie rzeczy uwagi.

Kolejną zaletą jest również to, że jemy regularniej. Aby chudnąć i zdrowo się odżywiać powinniśmy jeść ok. 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Często jest to trudne przez nasze codzienne obowiązki. Ale gdy posiłki czekają już gotowe, wystarczy po nie sięgnąć.

Oszczędzamy pieniądze

Tutaj trzeba jednak wziąć poprawkę jeśli chodzi o ilość osób. W przypadku jednej osoby faktycznie wychodzi, że możemy zaoszczędzić. Nie kupujemy produktów, które potem mogą się zepsuć, i z których nie skorzystamy.

Cena cateringu dietetycznego wychodzi nam podobnie, gdybyśmy chcieli zjeść coś gotowego i wartościowego na mieście. Mamy w tej cenie za to cały dzień. Nie musimy martwić się nie tylko obiadem, ale również innymi posiłkami.

Wady diety pudełkowej

Koszty cateringu dietetycznego

W przypadku większej ilości osób w domostwie, które będą korzystać z diety pudełkowej koszty zaczynają rosnąć i samodzielne gotowanie zaczyna wychodzić taniej. Jednak trzeba również pamiętać o czasie, który trzeba poświęcić na zakupy oraz samo przyrządzanie potraw.

Oczywiście również dla jednej osoby wydatek ten może okazać się zbyt duży. Już nawet kwota 1200 złotych miesięcznie jest spora i możemy tak naprawdę cały miesiąc jeść w domu własne posiłki za połowę tej ceny.

Brak wyboru jedzenia

Zdecydowaną wadą diety pudełkowej jest to, że jemy to co w danym dniu jest w menu. Nie mamy takiej dowolności jak podczas samodzielnego przygotowywania potraw czy zamawianiu gotowego jedzenia z dowozem.

Dlatego nie każda rzecz może nam smakować i nie na wszystko musimy mieć w danym dniu ochotę. Wadą jest również to, że potrawy musimy odgrzewać, a wiadomo, że to co odgrzane nie zawsze smakuje tak dobrze, jak świeże jedzenie. Zwłaszcza jeśli zaczniemy posiłki odgrzewać na szybko w kuchence mikrofalowej, która trochę wysusza potrawy odparowując z nich wodę.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.