Zwulkanizowana folia na oknach – czym ją usunąć?

Porady Data publikacji: 01 maja 2020 / Aktualizacja: 2023-11-30

Folia na ramach okiennych z czasem wulkanizuje się, a wtedy bardzo ciężko jest ją usunąć. Dlatego folię należy zdjąć jak najszybciej, gdy jest to już możliwe. Stanowi ona zabezpieczenie, ale gdy jej nie usuniemy, po pewnym czasie nie odejdzie w całości. Będzie zrywać się małymi skrawkami, a wtedy usunięcie jej jest bardzo trudne, a skrobanie może uszkodzić ramy okien. Dlatego warto znać parę trików, które ułatwią nam tę pracę.

Dzisiaj podpowiemy Wam jak taką folię usunąć z okien, nawet po kilku latach pozostawienia jej na ramach.

Jak usunąć zwulkanizowaną folię z ram okiennych

Folię tę usunąć jest trudno, a dodatkowo nawet gdy już nam się to uda, mogą pozostać na ramie odbarwienia. Sposobów na jej usunięcie jest kilka. Niektóre wypróbowaliśmy sami, inne są rekomendacją osób trzecich.

Opalarka lub suszarka

Przygotuj sobie opalarkę lub suszarkę. Nagrzej fragment folii, a następnie usuń ją najlepiej drewnianą łyżką, która jest miększa od plastiku więc go nie zarysuje. Można też użyć szpachelki lub noża do płyt indukcyjnych. Tutaj jednak należy uważać, zwłaszcza przy ramach, które nie są białe. Dlatego lepiej używać miększego tworzywa i odpowiednio nagrzać naklejkę, robiąc to jednak z większej odległości by zbyt mocno nie wygrzać ramy i nie przypalić plastiku.

Jest to sposób skuteczny, ale wymagający sporo precyzji i uwagi. Łatwo w ten sposób usunąć naklejki, ale jednocześnie zarysować powierzchnię ramy okiennej.

Nie ma jednak sposobu, który pozwoliłby pozbyć się ich bezinwazyjnie. Przynajmniej nam się nie udało, a próbowaliśmy również środków do tego dedykowanych i one też nie dały całkowicie rady. Co prawda, zmiękczyły klej i ułatwiły usuwanie naklejek, ale nadal nie jest to działanie bezinwazyjne.

Ja w przypadku białych ram okiennych skrobałam je skrobakiem do okien. Jednak są to białe ramy okienne i przy zeksorbaniu nawet kawałka plastiku nie było tego widać bo pod spodem również jest biały kolor. W przypadku ram imitujących np. drewno można zepsuć efekt i jeśli posiada ona jedynie powłokę, a w środku jest biała, to zepsujemy cały efekt.

Myjka parowa

Działa na podobnej zasadzie co opalarka, bo też podgrzewa okno, ale tym razem parą, więc jest łatwiejsza w użyciu i jest mniejsze ryzyko uszkodzenia ramy. Metoda ta dobrze sprawdza się w połączeniu z płynami do usuwania taśm, kleju i naklejek, które możemy kupić w każdym markecie budowlanym.

Uważaj na parapety!

W przypadku gdy używasz jakiś substancji rozpuszczających naklejki czy klej to zawsze zabezpiecz parapety folią i oklej je. Zadbaj o to by substancja na nie się nie dostała. Może ona je uszkodzić. Problem jest mały w przypadku parapetów metalowych, ale gdy mamy je z naturalnego kamienia to lepiej je zabezpieczyć.

Majonez

To znany i stary sposób na naklejki i on naprawdę działa. Wszystko zależy jednak od tego jak długo taśma na oknie została i jak mocna była. Warto jednak spróbować bo majonez ma praktycznie każdy w domu, a do tego sposób ten jest nieinwazyjny dla okien.

Majonez doskonale rozpuszcza klej i pomaga go łatwo usunąć. Wystarczy posmarować nim kawałek i pozostawić na kilka godzin. Rano usuwamy go grubą gąbką, ale nie używajcie zmywaków kuchennych tych zielonych czy innych kolorowych. One potrafią zabarwić powierzchnię.

WD-40

Działa podobnie jak majonez. Jest jednak płynny i tłusty, może spłynąć na parapety. Dlatego należy je zabezpieczyć. Najlepiej nanieść go na ściereczkę i wtedy dopiero na naklejki. Następnie zostawić na dłuższy czas, parę godzin i spróbować usunąć naklejki.

ORO Perfekt Naklejki

Nie jest to reklamą, nie próbowałam tego środka, ale wiele razy słyszałam, że bardzo dobrze radzi sobie właśnie w przypadku takich naklejek na oknach, które pozostawione zostały przez dłuższy czas. Dlatego warto go spróbować, wiele osób mówi, że dopiero to pomogło.

Też uzbrójcie się w cierpliwość, czasem trzeba zrobić to kilka razy. Dobrze namoczyć naklejki i potem delikatnie je odciągać skrobakiem, żeby nie uszkodzić ramy. Dużo cierpliwości i powinno się udać. Na początku zamiast skrobaka proponuję użyć łopatki drewnianej.

Skrobak co prawda na płaskich powierzchniach sprawdza się dobrze, ale rama okienna nie jest całkowicie płaska. Posiada ranty i zaokrąglenia. Gdy chcemy w nich użyć skrobaka, wtedy już bardzo łatwo jest uciąć kawałek ramy.

Uzbrój się w cierpliwość

Każdy z tych sposobów wymaga cierpliwości. Niestety usunięcie tych taśm nie jest proste jeśli nie zrobimy tego w porę. Niestety teraz musimy odkupić swoje zapominalstwo i poświęcić sporo czasu na ich usunięcie. Im dokładniej jednak to zrobisz tym lepszy będzie efekt, a ramy okienne pozostaną bez szkód. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i podzielić sobie pracę na większy okres czasu robiąc na przykład jedno okno dziennie. Gdy zostawimy taśmę na tak długo, to teraz już parę dni niczego nie zmieni.

Skoro jesteś na etapie czyszczenia okien z taśm zabezpieczających ramy kuchenne, to zaraz staniesz również przed problemem jak wybrać firanki do różnych pomieszczeń? Na to pytanie odpowie Ci jeden z naszych artykułów. Wkrótce zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie by ozdobić okna i stworzyć świąteczny nastrój w pomieszczeniu stosując firanki na święta.

Podobne artykuły