Jak odstraszyć meszki? Uwolnij się od bolesnych ugryzień

Porady Data publikacji: 05 lipca 2023

Meszki to niezwykle uciążliwe małe owady. Poruszają się w dużych grupach, dlatego ciężko jest się od nich odgonić. Samice odżywiają się krwią, a miejsca po ich ugryzieniach bywają bolesne i często zamieniają się w czerwoną i swędzącą opuchliznę. Dlatego w tym artykule podpowiemy wam, jak je odstraszyć i spędzać czas na świeżym powietrzu w spokoju.

Sposoby na odstraszenie meszek

Istnieją chemiczne repelenty, które po naniesieniu na skórę odstraszają meszki. Możemy kupić je w aptece, a nawet często w zwykłych marketach. My jednak chcielibyśmy się skupić na naturalnych produktach, które możesz mieć już w swoim domu.

Olejki eteryczne to naturalna i przyjazna dla środowiska alternatywa dla chemicznych repelentów. Niektóre olejki, takie jak eukaliptusowy, lawendowy, cedrowy czy miętowy, są znane z tego, że odstraszają meszki. Możesz spryskać te olejki wokół domu lub na skórę, aby utrudnić meszkom zbliżenie.

Istnieją też rośliny, które naturalnie odstraszają te owady. Do takich roślin zaliczają się między innymi bazylia, mięta, lawenda czy wanilia. Możesz obsadzić nimi swój balkon lub ogród. Zwłaszcza lawenda jest rośliną, która nie tylko pięknie wygląda, ale również ma piękny aromat, który działa na nas uspokajająco. Jest więc świetnym pomysłem na posadzenie w naszej ogrodowej strefie relaksu, gdzie będziemy mogli jeszcze lepiej oddać się wypoczynkowi, zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu.

Co zrobić, gdy pogryzą nasz meszki?

Ugryzienia meszek są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą również prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak reakcje alergiczne. Po ugryzieniu ważne jest, aby nie drapać miejsca, które może się zaczerwienić i spuchnąć. To tylko zwiększy podrażnienie i może prowadzić do infekcji. Zamiast tego, spróbuj nałożyć na miejsce maść przeciwhistaminową. Możesz też założyć łagodzący chłodny kompres.

Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach lub jeśli zauważysz oznaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, ból, gorączka lub wydzielinę, powinieneś skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach może być konieczne podanie antybiotyków lub innych leków.

Podobne artykuły