Zobacz co będzie, gdy zaczniesz codziennie pić ocet jabłkowy

Zdrowie Data publikacji: 15 czerwca 2018

Picie octu jabłkowego może mieć wiele cennych właściwości dla naszego zdrowia oraz ciała. Jedno z badań przeprowadzonych na osobach chorych na cukrzycę wykazało poprawę reakcji na insulinę podczas zażywania octu jabłkowego. Jednak warto pamiętać, iż inne badania pokazują, że spożywanie go w nadmiarze może być szkodliwe. Zobaczmy więc jak z tym octem jabłkowym jest i czy warto go pić.

Picie octu jabłkowego, a odchudzanie

Jest to jedno z działań octu jabłkowego, które często jest przytaczane w wielu artykułach na jego temat. Nie ma w tym nic dziwnego, każdy z nas szuka łatwych sposobów, które ułatwią nam odchudzanie. Jednym z nich może być właśnie ocet jabłkowy.

Nie pomoże on nam jednak w magiczny sposób zrzucić zbędne kilogramy. Co prawda, pomoże nam na początku odchudzania szybko schudnąć, ale to dzięki temu, że działa odwadniająco i w ten sposób pozbędziemy się nadmiarów wody z organizmu. Ale ten sam efekt możemy osiągnąć pijąc ok. 2 litrów wody dziennie. Jednak nie zmienia to faktu, że możemy w ten sposób wspomóc się octem jabłkowym. Tym bardziej, że ma on działanie oczyszczające.

Oprócz tego ocet jabłkowy faktycznie pomaga szybciej spalać tłuszcz. Dzieje się tak dlatego, że zawiera on substancje, które przyśpieszają rozszczepianie się tłuszczów. Ale nie oznacza to, że pijąc go nagle schudniemy. Po prostu, przyśpieszy on zużywanie zapasów tkanki tłuszczowej gdy będziemy się odchudzać i ćwiczyć. Przyśpieszy więc efekty, ale nie zastąpi samej kuracji odchudzającej. To jednak już dużo i warto przemyśleć jego suplementację.

Ocet jabłkowy wspomaga też trawienie, pobudza produkcję soków żołądkowych, a to sprawia, że przyśpiesza również nasz metabolizm. Dlatego jeśli połączymy wszystkie te właściwości, czyli oczyszczanie organizmu, przyśpieszenie rozszczepienia tłuszczów oraz wzrost metabolizmu to faktycznie ocet jabłkowy pomoże nam schudnąć. Oprócz tego zawiera on mało kalorii, zaledwie 21 kcal na 100 g więc nie musimy się martwić jego ilością w naszej diecie odchudzającej.

Co siedzi w occie?

Ocet jabłkowy to przede wszystkim źródło pektyn i bioflawonoidów. Pierwsze dobrze wpływają na układ trawienny, a drugie chronią przed rakiem. Ale to nie wszystko, znajdziemy w nim potas, wapń, żelazo, chlor, miedź, magnez, sód czy siarkę. Jest również źródłem witamin takich jak: A, witaminy z gruby B, C, E, P.

Na co korzystnie wpływa picie octu jabłkowego

 1. Wycisza układ nerwowy
 2. Oczyszcza organizm z toksyn
 3. Pomaga schudnąć
 4. Zakwasza żołądek i poprawia trawienie
 5. Wzmacnia odporność
 6. Pomaga w przypadku choroby refluksowej przełyku
 7. Wzmacnia naczynia krwionośne
 8. Zapobiega miażdżycy
 9. Zmniejsza ciśnienie
 10. Sprzyja produkcji czerwonych krwinek
 11. Pomaga przyswajać cukier osobom chorym na cukrzycę typu 2

Zobacz również: Dlaczego warto pić ocet jabłkowy z miodem

Jak spożywać ocet jabłkowy?

Profilaktycznie możemy spożywać go 2-3 razy dziennie w ilości 2 łyżek. Możemy rozcieńczyć go w wodzie co wręcz zaleca się robić. Najlepiej spożyć go na 15 minut przed głównymi posiłkami takimi jak śniadanie, obiad, kolacja. Nie należy spożywać go w większej ilości.

Domowy ocet jabłkowy jest najlepszy

Ocet jabłkowy najlepiej jest zrobić samodzielnie, tym bardziej, że jest to bardzo proste. Proces jego powstawania polega na fermentacji – tak jak w przypadku wina. Jednakże surowcem będą po prostu jabłka. Wystarczy jabłka pokroić na mniejsze kawałki, mogą być poobijane, czy nawet same ogryzki. Możemy przygotować nawet mała ilość w dużym słoju. Wystarczy włożyć do niej jabłka, zalać letnią przegotowaną wodą z miodem. Jedna łyżka miodu na szklankę wody. Na słoik nakładamy gazę i zabezpieczamy gumką. Po 4 tygodniach powstanie, który wystarczy odlać. Będzie to gotowy ocet jabłkowy, który się nie psuje i możemy przechowywać go latami. Ocet w słoiku codziennie należy wymieszać.

Zobacz również: Drugi przepis na ocet jabłkowy

Źródła

 1. wikipedia.org
 2. poradnikzdrowie.pl
 3. akademiawitalnosci.pl
 4. wikirose.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły