Jak przetrwać, gdy żar leje się z nieba – kilka porad

Zdrowie Data publikacji: 01 lipca 2024

Zmiana klimatu przynosi coraz więcej ekstremalnych temperatur. Co zrobić, gdy słupek rtęci w termometrze szybuje w górę? Na Onecie znajdziemy siedem sprawdzonych strategii, które pomogą przetrwać upalne letnie dni.

Przygotuj się na upalne dni, korzystając z tych praktycznych wskazówek. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, niezależnie od pogody.

Pij wodę

Zwiększ spożycie wody. W upalne dni organizm traci wodę szybciej. Unikaj jednak alkoholu i napojów gazowanych, które mogą przyspieszyć odwodnienie!

Unikaj ekspozycji na słońce

Unikaj słońca w najgorętszych godzinach. Najlepiej trzymać się z dala od słońca między 11.00 a 16.00, kiedy temperatura jest najwyższa. Jeśli musisz wyjść, załóż kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i lekkie, przewiewne ubrania.

Schładzaj mieszkanie

Korzystaj z wentylatora lub klimatyzatora. Jeśli masz klimatyzację w domu lub pracy, z niej korzystaj. Ustaw temperaturę na około 24 st. C.

Jedz lekkostrawnie

Wybieraj lekkostrawne posiłki. W upalne dni warto wybierać lekkie posiłki, które nie obciążą żołądka: sałatki, owoce, warzywa i chłodniki.

Schładzaj ciało

Schładzaj ciało. Chłodny prysznic z pewnością nie zaszkodzi.

Utrzymuj wilgotność powietrza

Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza. Regularne wietrzenie pomieszczeń, najlepiej wieczorem, w nocy lub wcześnie rano, również jest zalecane.

Unikaj wysiłku

Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli musisz wykonywać pracę fizyczną, zrób to w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy temperatura jest niższa. Pamiętaj o regularnych przerwach i odpoczynku.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły