Twoje ciało ostrzega Cię przed rakiem piersi. Oto 5 sygnałów, które wysyła.

Zdrowie Data publikacji: 29 stycznia 2018

Nowotwór piersi to okropna choroba. Nikomu z Was jej oczywiście nie życzymy. Jednak wczesne zdiagnozowanie problemu to klucz do skutecznego leczenia. Nowotwory piersi powodują 13% zgonów nowotworowych u kobiet i stanowią 22% zachorowań na wszelkie rodzaje raka.

Nowotwory piersi

W 2013 roku ponad 17 tysięcy kobiet zachorowało na raka piersi. W większości przypadków nowotwór ten występuje u kobiet powyżej 50 roku życia – to 80% przypadków. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, aż do ok. 70 roku życia, a później spada. Trzeba jednak pamiętać, że zachorowalność przez ostatnie 30 lat wzrosła dwukrotnie. Nie lekceważmy problemu i badajmy piersi regularnie.

Dzisiaj powiemy Wam o 5 objawach, które mogą Was zaniepokoić. Nie lekceważ ich i skonsultuj je z lekarzem. Ponad wszystko pamiętaj jednak by wykonywać regularne badania piersi. Mammografię powinnyśmy zacząć wykonywać już po 35 roku życia i robić to regularnie co dwa lata, a po 50 roku życia corocznie! Wiele kobiet o tym niestety zapomina.

Zobacz również: Jak samodzielnie w domu badać piersi

Każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia powinna regularnie co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu przeprowadzać samodzielnie badanie piersi, które może wykazać obecność pewnych guzków lub inne problemy. Jak takie badanie wykonać dowiecie się tutaj, nie jest to trudne. Zajmuje jedynie chwilę, a może wręcz uratować nam życie.

Wczesne objawy raka piersi u kobiet

Po pierwsze zacznijmy do tego, że nie szukaj jedynie guzków. Inne możliwe objawy raka piersi oprócz guzków, które są wyczuwalne dłońmi lub widoczne na prześwietleniu to:

  1. Podrażnienie lub wgłębienie skóry
  2. Ból piersi lub sutków
  3. Duszenie sutków (obracanie do wewnątrz)
  4. Zaczerwienienie, łuszczenie lub zgrubienie sutka lub skóry
  5. Wydzielina z brodawek inna niż mleko matki

Warto pamiętać o tym, że ciało każdej kobiety ma swoje wyjątkowe cechy dlatego zdiagnozowanie raka może odbywać się na tle różnych cech, które musisz nauczyć się rozpoznawać. Dlatego zwróć uwagę na różne niepokojące zmiany, które mogą Cię dotknąć.

Gdy piersi zaczną boleć czy poczujesz sporadyczne pulsowanie, a nawet zwykły dyskomfort to skontaktuj się ze swoim lekarzem. Wiele kobiet mylnie przyjmuje, że jedynie wyczuwalny guz jest informacją o zachorowaniu na nowotwór piersi. Prawda jest taka, że rak może manifestować się jako rozproszenie podobne do nasion. Guzy potrafią rozprzestrzeniać się niczym małe macki w tkance piersi.

Eksperci z MD Anderson Cancer Center w Houston ostrzegają, że rak piersi często pojawia się bez klasycznych objawów raka piersi z zaczerwienieniem lub grudkami. Jak wspomniano powyżej, inne objawy raka piersi u kobiet mogą obejmować obrzęk i podrażnienie, wgłębienie, wyładowanie brodawek poza normalną laktacją, inwersję brodawki i / lub pogrubienie i zaczerwienienie skóry wokół brodawki sutkowej. Są to potencjalne wczesne objawy raka piersi, na które należy zwrócić uwagę w swoim ciele.

Dlatego kluczem do szybkiego rozpoznania choroby jest szukanie wszelkich anomalii. Sporadyczne bolączki mogą nie być objawem raka piersi, a już np. utrzymujące się swędzenie może oznaczać, że twoje ciało próbuje stworzyć nowe naczynia krwionośne dla nowotworów sutka. Tak naprawdę nie lekceważ niczego. To nie wstyd przyjść z niepokojem do lekarza i poprosić o badania.

Źródło artykułu: https://thetruthaboutcancer.com/5-early-warning-breast-cancer-signs/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły