Zastosowania aspiryny, które musisz znać!

Porady Data publikacji: 13 stycznia 2019

Zastosowania aspiryny w domu i nie tylko

Aspiryna czyli tak naprawdę kwas acetylosalicylowy znany był już w starożytności. Substancja ta jednak w czystej postaci zaczęła być produkowana dopiero w 1899 roku. Pierwsze wzmianki o używaniu w medycynie naturalnej roślin, które zawierały salicylany sięgają 400 roku p.n.e. Sam Hipokrates pisał o stosowaniu herbaty z roślin zawierających salicylany aby obniżyć gorączkę. Aspiryna jako lek, którą znamy dzisiaj sprzedawana jest od 1899 roku. Wtedy wymyślił ją Bayer i sprzedawał. Jej popularność była długa przez lata i spadła dopiero w roku 1956 kiedy opracowano paracetamol oraz 1962 gdy powstał ibuprofen. Nie mniej jednak wiele osób nadal ją kupuje i stosuje, a co ciekawe ma ona również wiele innych ciekawych zastosowań i to wszystko dzięki obecności kwasu acetylosalicylowego. Dzisiaj podpowiemy Wam jak wykorzystać aspirynę w swoim domu na kilka ciekawych sposobów.

Szybki sposób na pryszcza

Pojawił się pryszcz w najmniej odpowiedniej okazji. Jutro masz ważne spotkanie i nie chcesz by odwracał uwagę rozmówców? Dodaj do aspiryny trochę wody i rozgnieć ją aby stworzyć papkę, którą nałożysz na pryszcza. Możesz ją zostawić na noc lub tyle czasu ile masz.

Aspiryna na rozładowany akumulator

Wstajesz rano i nie możesz odpalić samochodu bo akumulator padł? Możesz dać mu ostatniego kopa i dojechać do serwisu wykorzystując aspirynę. Połączy się ona z kwasem solnym zawartym w komorach akumulatora i na krótki czas da jeszcze zastrzyk energii, który pozwoli Ci odjechać. Wystarczy odkręcić korki, przez które można sprawdzić stan elektrolitu i wrzucić dwie tabletki aspiryny. Gdy odpalisz auto pamiętaj aby najlepiej skierować się do serwisu i wymienić zużyty akumulator na nowy.

Na wybarwione włosy po basenie

Jeśli farbujesz włosy i udasz się na basen gdzie spędzisz wiele czasu w chlorowanej wodzie możesz zauważyć, że Twoje włosy mogły zmienić odcień. Możesz go im przywrócić rozpuszczając 6 tabletek aspiryny w szklance ciepłej wody i wcierając ją we włosy. Pozostaw jak maseczkę na 15 minut, a potem spłucz.

Aspiryna na odciski

Odciski to problem wielu kobiet, które noszą szpilki. Jak sobie z nimi poradzić? Wystarczy aspiryna, którą połączymy z sokiem z cytryny. Rozkrusz 5 tabletek, a następnie dodaj taką ilość soku z cytryny aby powstałą gęsta pasta. Nałóż ją na odciski i zawiń folią spożywczą. Po 10 minutach umyj stopy, zetrzyj odciski pumeksem i gotowe :)

Aspiryna na problemu z łupieżem

Masz problemy z łupieżem? Jest to wynik stanów zapalnych skóry. Możesz zwalczyć je wykorzystując do tego aspirynę. Sproszkuj dwie tabletki i dodaj do swojego szamponu. Dobrze wymieszaj i podczas mycia włosów pozostaw go na skórze przez kilka minut zanim go spłuczesz.

Aspiryna do czyszczenia srebrnej biżuterii

Masz srebrną biżuterię, której dawno nie nosiłaś i pojawił się na niej czarny nalot? Możesz ją odświeżyć wrzucając do wody, w której rozpuściłaś tabletkę aspiryny. Pozostaw ją na kilka minut, a po wyjęciu dokładnie osusz i wypoleruj.

Aspiryna wydłuży życie kwiatów w wazonie

Chcesz aby kwiaty cięte dłużej cieszyły Twoje wnętrze swoim pięknym wyglądem? Zastosuj aspiryny. Wystarczy jedną tabletkę wrzucić do wody, w której stoją. Pamiętaj też o tym, że wodę takim kwiatom należy zmieniać codziennie jeśli chcemy aby dłużej stały. Codziennie też warto pod kątem podciąć końcówki, aby skutecznie mogły pobierać wodę i jednocześnie naszą aspirynę, która wydłuży ich piękny wygląd.

Usuń plamy z potu

Plamy z potu mogą być problemem, ale tak naprawdę winowajcą za nie są antyperspiranty, które stosujemy i zawierają aluminium. Więcej na ten temat znajdzie w osobnym artykule, który poświęciliśmy na ten temat. Kwas acetylosalicylowy obecny w aspirynie takie plamy pomaga wywabić. Do 1 litra wody wrzuć 3 tabletki i wymieszaj aby dobrze się rozpuściły. następnie w takiej wodzie namocz przez noc bluzkę z plamami, a rano wypierz jak zawsze.

Czyszczenie muszli klozetowej

Chcesz pozbyć się osadów na muszli klozetowej? Aspiryna poradzi sobie z kamieniem. Wystarczy, że wrzucisz do muszli kilka tabletek i pozostawisz je na trzy kwadranse. Po tym czasie umyj toaletę szczotką i po prostu spłucz wodę.

Udrażnianie odpływu

Jeśli woda w zlewie nie chce spływać wrzuć do niej dwie tabletki aspiryny, a następnie wlej szklankę octu tylko zachowaj ostrożność. Najlepiej zrób to w rękawiczkach i nie nachylaj się nad zlewem. Mieszanka może się mocno nagrzać i zacząć pienić. Po paru minutach zalej to gorącą wodą, zator powinien spłynąć.

Aspiryna na ukąszenia komara?

Ukąsił Cię komar, przeszkadza Ci uczucie swędzenia i nie możesz powstrzymać się od drapania tego miejsca? Pomoże Ci aspiryna. Rozpuść aspirynę w wodzie, a następnie w takiej mieszance zamocz wacik, który przyłożysz do skóry. Uwaga, jeśli jesteś uczulona na aspirynę nie stosuj porad, które dotyczą spożywania aspiryny lub podczas nich następuje jej kontakt ze skórą.

Aspiryna na przetłuszczające się włosy

Masz problem z włosami, które zbyt szybko się przetłuszczają? Wykonaj płukankę do włosów z aspiryny. Rozpuść aspirynę w wodzie, proporcje to 2 tabletki na pół litra wody. Spłucz wody taką mieszanką, dokładnie je wymasuj i pozostaw na 15 minut. Teraz możesz normalnie umyć włosy.

Aspiryna odstrasza szkodniki

Szkodniki dobrały się do Twoich roślin? Możesz je odstraszyć aspiryną. Weź butelkę z atomizerem i wlej do niej wody, a następnie rozpuść tabletkę aspiryny. Proporcje to 1 tabletka na 1 l wody. Takim preparatem spryskujemy ziemie i rośliny, które zostały dotknięte szkodnikami.

Aspiryna ratuje przypalone garnki

Przypaliłaś patelnię lub garnek? Wrzuć do niego 2-3 tabletki aspiryny i zalej ciepłą wodą. Pozostaw na kilka minut, a potem wyszoruj szczotką powierzchnię naczynia, która była przypalona. Dzięki aspirynie brud zejdzie łatwiej. Możesz wykonać również roztwór w butelce z atomizerem i spryskiwać nim powierzchnie, które chcesz wyczyścić z przypaleń np. piekarnik czy kuchenkę gazową.

Czyszczenie wazonu

Gdy wazon ma zbyt cienką szyjkę i nie możesz wyczyścić go wrzuć do środka kilka tabletek aspiryny, zalej wodą aby się rozpuściła. następnie dobrze wstrząśnij wazonem i go wypłucz. Pomaga to usunąć osady wewnątrz wazonu bez szorowania go. W ten sam sposób możesz umyć w środku termos.

Aspiryna na myszy

Zauważyłaś w domu mysz i nie wiesz jak się jej pozbyć? Aspiryna działa jak trutka na myszy, wystarczy posmarować ją czymś co lubi np. masłem orzechowym i pozostawić w miejscu gdzie ją ostatnio widziałaś. Jeśli jesteś zwolennikiem humanitarnych rozwiązań problemów z myszami możesz wypróbować inne sposoby, o których pisaliśmy tutaj. Dzięki nim pozbędziesz się myszy bez robienia im krzywdy.

Podobne artykuły