Czy tyn strukturalny można myć myjką ciśnieniową?

Porady Data publikacji: 14 czerwca 2022

Elewacja zewnętrzna budynku zazwyczaj pokryta jest tynkiem strukturalnym. Jest to popularny rodzaj materiału, który pokrywamy fasadę domu. Pomaga wyrównać wszelkie nierówności, a mnogość wyboru kolorów i wielkości kruszywa sprawia, że możemy dostosować elewację do naszego gustu i innych elementów dekoracyjnych domu.

Z czasem jednak tynk strukturalny zaczyna tracić na uroku, a na jego powierzchni widoczne są zabrudzenia oraz zacieki. Aby przywrócić mu dawny wygląd musimy go umyć. Najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowe i wody. Wbrew pozorom to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż jego szorowanie za pomocą szczotki.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Do tego zadania w zupełności wystarczy myjka ciśnieniowa do domowego użytku. Dla naszej wygody warto, aby posiadała przedłużaną lancę. Dzięki temu umyjemy dużo większe powierzchnie bez potrzeby rozstawiania drabiny lub rusztowania.

Podczas mycia elewacji takim urządzeniem należy pamiętać o tym, aby strumień wody był rozproszony, a nie skoncentrowany. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do powstania ubytków w tynku strukturalnym. Dlatego korzystamy z dyszy płaskostrumieniowej, którą znajdziemy w zestawie z urządzeniem.

Ciśnienie wody podczas mycia nie powinno przekraczać 120 barów. Dzięki temu bez trudu usuniemy zanieczyszczenia, ale jednocześnie będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy elewacji. Nie każdy model myjki pozwala na taką regulację, dlatego przed zakupem warto zastosować właśnie takie kryterium wyboru. Niektóre tańsze urządzenia do domowego użytku posiadają jednak moc mniejszą niż 120 barów. Dlatego warto sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, jakie ciśnienie wody oferuje. Zbyt słabe urządzenie może nie dać nam zadowalających efektów.

Pamiętajmy o tym, że brudna woda będzie spływać na dół. Dlatego zawsze zaczynamy od górnej części budynku, tak by nie zanieczyszczać wcześniej wyczyszczonej powierzchni. Do wody, którą będziemy myć nie musimy dodawać żadnych detergentów. Mogą jednak okazać się one potrzebne w przypadku dużo trudniejszych nieusuwanych przez długi czas zabrudzeń. W sklepach budowlanych znajdziemy specjalne środki, które przeznaczone są do mycia tynków strukturalnych.

O czym warto pamiętać myjąc tynk strukturalny myjką ciśnieniową?

Czyszczenie warto rozpocząć od sprawdzenia skuteczności myjki i ustawień na fragmencie ściany, który nie jest widoczny. Może to być miejsce za drzewem lub altaną ogrodową, gdzie ewentualne szkody nie będą rzucać się w oczy. Ustawiamy płaski strumień wody i odpowiednie ciśnienie, a następnie sprawdzamy, czy myjka czyści powierzchnię i jednocześnie jej nie uszkadza.

Trudniejsze miejsca, które pozostały brudne po użyciu ciśnienia możemy wyczyścić za pomocą szczotki. Nie powinna być ona jednak zbyt twarda.

Mycie przeprowadzaj najlepiej latem. Elewacja nie tylko szybciej wyschnie, ale użycie zbyt ciepłej wody na mocno schłodzonej elewacji przez zimowe temperatury mogłoby spowodować jej uszkodzenie.

Podobne artykuły