Sprzątając w ten sposób szkodzisz sobie tak samo jak wypalając paczkę papierosów

Zdrowie Data publikacji: 20 lutego 2018

Norwegowie przeprowadzili badania przyglądając się dokładniej środkom w sprayu, które używamy do czyszczenia mieszkaniu. Jak podaje Onet – używanie ich szkodzi zdrowiu tak samo jak wypalenie paczki papierosów dziennie.

Badania pokazują, że pojemność płuc kobiety zmniejsza się szybciej podczas sprzątania niż pojemność płuc mężczyzny. Oznacza to, że kobiety, które poświęcają dużo czasu na sprzątanie lub robią to zawodowo mogą szkodzić sobie tak samo jakby paliły paczkę papierosów dziennie.

Norwescy naukowcy dowodzą, że substancje chemiczne, które zawierają środki czystości właśnie w taki sposób wpływają na nasz organizm i powodują podobne objawy co palenie papierosów. Dlatego lepiej jest korzystać z naturalnym środków, o których często piszemy.

Poniżej znajdziecie przepis na uniwersalny naturalny środek czyszczący, który możecie wykorzystać do sprzątania różnych powierzchni.

Jak zrobić naturalny środek czyszczący

DomPelenPomyslow.pl Naturalny domowy środek do czyszczenia wszelkich powierzchni

fot. TipHero

Składniki

 • skórka z jednej cytryny
 • garść świeżego tymianku
 • szklanka octu
 • woda
 • mydło w płynie

Przygotowanie

 1. Skórkę cytryny oraz tymianek zalej octem w słoiku. Zamknij i pozostaw na 5 dni.
 2. Po 5 dniach odlej sam ocet i przelej go do butelki z atomizerem.
 3. Dodaj łyżeczkę mydła w płynie i resztę dopełnij wodą.
 4. Nasz środek czyszczący jest gotowy.

PS. Jako domowy środek czyszczący sprawdza się również sam ocet rozcieńczony wodą w proporcjach 1:1. Wypróbujcie go np. w swojej kuchni. Nie pozostawiajcie na długo na chromowanych powierzchniach.

Przydatne przepisy

 1. Naturalny środek do dezynfekcji rąk
 2. Cytryna w czyszczeniu łazienki
 3. Naturalny środek czyszczący z mydła roślinnego
 4. Czyszczenie zlewu na błysk bez użycia chemii
 5. Naturalne kostki do czyszczenia toalety

Źródło artykułu: https://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/naukowcy-alarmuja-sprzatanie-moze-szkodzic-kobietom/9dgt89b?utm_source=onetsg_fb&utm_medium=social&utm_campaign=onetsg_fb

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły