Czy używanie antyperspirantu jest szkodliwe dla zdrowia?

Zdrowie Data publikacji: 17 lipca 2018

Wiele mówi się o aspektach zdrowotnych używania antyperspirantów. Ciężko wyobrazić sobie bez nich życie. Dzięki nim czujemy się bardziej komfortowo, nie martwimy się o brzydki zapach czy nadmierne pocenie się. Dlatego wiele z nas z niego korzysta. Dziennikarze POPSUGAR postanowili zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej i dowiedzieć się czy używanie antyperspirantu może być szkodliwe dla zdrowia.

Dr Lansen w wypowiedzi dla POPSUGAR powiedział, że używanie antyperspirantu jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie w dłuższej perspektywie. Nie ma solidnych naukowych dowodów, które świadczyłyby o korelacji pomiędzy codziennym używaniem antyperspirantów, a rozwojem chorób. Wyjaśnia również, że niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na pewne składniki, jak w przypadku każdego innego produktu do pielęgnacji skóry. W takim wypadku warto wypróbować hipoalergiczną markę.

Antyperspiranty, a rak piersi

Pojawiły się w sieci doniesienia jakoby korzystanie z antyperspirantów mogłoby prowadzić do rozwoju raka piersi. Również o to dziennikarze zapytali specjalistę, który powiedział, że przekonanie, że antyperspiranty, szczególnie zawierające glin, mogą zwiększać ryzyko raka piersi jest mylne. Pomysł jest zrozumiały bo pachy są blisko piersi, ale nie ma wiarygodnego sposobu na wchłonięcie aluminium do krwi czy przez węzły chłonne, a następnie dostarczenie go do tkanki piersi.

Aluminium znajdujące się w antyperspirantach ma za zadanie blokadę kanałów potowych na powierzchni skóry. Jest skuteczne jedynie gdy znajduje się na skórze, gdyby z  niej zniknęło wchłaniając się, antyperspirant przestałby działać.

A co z toksynami? Skoro nie pocimy się, toksyny zatrzymywane są w ciele. Dr Lansen twierdzi jednak, że nie działa to w ten sposób. Pot składa się głównie z wody i elektrolitów. Jego ilość generowana pod pachami nie jest znaczna. Oprócz tego kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu pełnią nerki i wątroba. Nie oczyścimy organizmu przez pocenie się nawet gdy pójdziemy do gorącej sauny.

Źródło artykułu: https://www.popsugar.co.uk/fitness/Deodorant-Bad-You-45048679

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły