Przelicznik – suche drożdże na świeże

Kuchnia Data publikacji: 16 marca 2020

Suche drożdże są alternatywą dla świeżych drożdży. Sprawdzają się w sytuacji zwłaszcza takiej jak obecna, gdzie przez zagrożenie zarażeniem koronawirusem należy ograniczyć wychodzenie z domu. Dlatego wiele osób zakupiło je na zapas i ogranicza codzienne wyjścia po pieczywo do piekarni. Zapas suchych drożdży pozwoli nam na zrobienie prostych wypieków w domu samodzielnie.

Suche drożdże mają znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia. Możemy wykorzystać je do każdego przepisu, który znamy. Musimy wtedy jednak pamiętać o przeliczniku, który nam pozwoli dostosować ilość drożdży instant, którymi zastąpimy świeże drożdże.

Ile drożdży instant użyć zamiast świeżych?

Opakowanie suchych drożdży waży przeważnie 7 g. Taka ilość odpowiada 25 g świeżych drożdży. Kostka drożdży waży 100 g więc jedno opakowanie drożdży instant to 1/4 kostki.

Często stosuje się też łatwiejszy przelicznik. Przyjmuje się bowiem, że jedno opakowanie suchych drożdży przypada na każde pół kilograma mąki.

Jak przechowywać świeże drożdże aby dłużej były świeże?

Jeśli masz drożdże świeże i chcesz zachować ich świeżość przez jak najdłuższy czas to bardzo ważny jest sposób ich przechowywania. Warto wiedzieć o tym, że drożdże można mrozić i przechowywać w ten sposób nawet kilka miesięcy. Jeśli jedynie włożymy je do lodówki to ich przydatność do spożycia wynosi mniej więcej tydzień.

Drożdże, które stały w lodówce zawsze przed wykorzystaniem trzeba sprawdzić, aby mieć pewność czy są świeże.

Jak sprawdzić czy drożdże są świeże?

Aby sprawdzić świeżość drożdży wystarczy otworzyć opakowanie i powąchać. Na pewno znacie ten charakterystyczny zapach drożdży. Gdy się zmieni to kostkę drożdży należy wyrzucić.

Warto również sprawdzić konsystencję. Powinny być lekko wilgotne i zbite. Nie mogą być popękane i suche, ani też przesadnie rozmięknięte.

Przydatne przepisy

  1. Przepis na bułki na suchych drożdżach
  2. Przepis na chleb na suchych drożdżach
  3. Domowy chleb bez drożdży
  4. Przepis na chleb bez drożdży z 3 SKŁADNIKÓW
  5. Przepis na bułki bez drożdży

Podobne artykuły