Próchnicą można się zarazić

Zdrowie Data publikacji: 15 grudnia 2019

Próchnica to wielki problem wielu Polaków. Niestety nie wszyscy reagują odpowiednio szybko i chodzą na wizyty kontrolne do dentysty. Czasami nawet gdy ząb już boli odwiedziny u stomatologa są ostatnią deską ratunku jakiej się chwytamy. Nie warto jednak cierpieć. Każdy zabieg można wykonać przy znieczuleniu miejscowym. Ulga po nim natomiast będzie wielka.

Próchnica jest zaraźliwa

Warto pamiętać o tym, że próchnicą możemy zarazić innych. Nawet jeśli wydaje nam się, że jej nie mamy i regularnie myjemy zęby, to problem ten może nas dotyczyć. Często może ona bowiem być ukryta w przestrzeni na styku dwóch zębów, co dla naszego oka będzie już niewidoczne. Dopiero dentysta podczas oględzin jamy ustnej będzie mógł ją zauważyć.

Mają próchnicę powinniśmy uważać by nie zarazić nią innych domowników, a zwłaszcza dzieci. Gdy już się pojawi nie powinniśmy zwlekać tylko od razu umówić wizytę u dentysty. Tym bardziej, że trudno też o szybki termin. Jeśli jednak problem jest już bardzo bolesny to tutaj pisaliśmy jak dostać się do dentysty bez kolejki.

Co robić by nie zarazić kogoś próchnicą?

Trzeba zachować zasady podstawowej higieny. Szczotkować zęby regularnie i używać nici dentystycznej. Od razu po zauważeniu próchnicy umówić wizytę u dentysty. W tym czasie zastosować się również do tych wskazówek:

  1. Nie pić z jednej butelki lub kubka
  2. Nie używać tych samych sztućców bez umycia ich
  3. Nie próbować jedzenia dziecka przed podaniem mu
  4. Nie oblizywać smoczka czy łyżeczki

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły