Słabe włosy i paznokcie – niedobory cynku w diecie

Zdrowie Data publikacji: 19 października 2021

Zmiany skórne, a także pogorszenie się stanu paznokci i włosów może być przyczyną braków jednego z pierwiastków. Jest nim cynk. Jest on bardzo ważny dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego warto zadbać o to, by dostarczać go naszemu organizmowi w odpowiedniej ilości.

Dlaczego cynk nam jest potrzebny?

Niedobory cynku nie tylko objawiają się gorszą kondycją skóry, włosów i paznokci. Jego braki można łączyć z problemami ze smakiem oraz węchem. Jest też ważny dla naszych oczu, a jego niedobory wiążę się z występowaniem kurzej ślepoty. Mogą wpływać również na problemy z odpornością, tarczycą czy wątrobą. Dlatego warto cynk suplementować.

Zanim jednak zdecydujemy się na suplementację cynku warto sprawdzić jego poziom. W tym celu należy skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym, który zleci badanie i w razie potrzeby zaleci odpowiednią suplementację.

Oprócz środków farmaceutycznych, w których cynk możemy przyjmować w tabletkach, jest on również obecny w produktach, które jemy na co dzień. Jeśli potrzebujesz więcej cynku spożywaj:

 1. podroby
 2. ryby
 3. pestki dyni
 4. białą fasolę
 5. słonecznik
 6. orzechy laskowe
 7. jajka
 8. gorzką czekoladę
 9. biały ryż
 10. otręby pszenne
 11. cebulę

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły