Oszczędzasz na ogrzewaniu? Może to mieć negatywne konsekwencje. Zobacz jakie!

Zdrowie Data publikacji: 29 stycznia 2019 / Aktualizacja: 2020-11-17

Według portalu gornictwo.wnp.pl grozi nam ubóstwo energetyczne. Badania z końca 2018 donoszą, że 10% najuboższych rodzin wydaje 20% swoich dochodów na ogrzewanie. Przyjmuje się, że już 10% dochodów wydawanych na ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność świadczy o niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych i oznacza stan ubóstwa energetycznego. Jest to bardzo martwiące. Oznacza to bowiem, że wiele osób nie dogrzewa dostatecznie dobrze swojego domu lub mieszkania starając się zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Konsekwencje niedogrzewania mieszkań

Niedogrzewanie mieszkań zimą to bardzo dużo negatywnych konsekwencji dla mieszkańców. Sytuacja taka sprzyja rozwojowi pleśni co oznacza, że może ona wywoływać choroby układu oddechowego, a nawet raka. Do tego dochodzą problemy z alergiami czy zaburzeniami hormonalnymi. Jak podaje serwis strefabiznesu.pl alergicy powinni mieć w domu cieplej. Zdrowa osoba może funkcjonować w domu, gdzie temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza, ale dla alergika minimum to 19 stopni, tak samo jak dla osób starszych i młodych. Osoby niepęłnosprawne powinny mieć temperaturę nawet w okolicach 20-24 stopni Celsjusza bo zazwyczaj po prostu mniej się ruszają. Niestety dla wielu rodzin, zwłaszcza z osobami niepełnosprawnymi, które również potrzebują pieniędzy na rehabilitację oraz leki, utrzymanie takiej temperatury zimą w niedocieplonym budynku staje się niemożliwe.

W skrajnych przypadkach taki stan rzeczy może nawet powodować śmierć z przyczyny wyziębnięcia. Problem wcale nie jest mały bo problem ubóstwa energetycznego dotyka aż 12 procent Polaków.

Na pewno wpływ na to może mieć również stan techniczny budynku. Rodziny takie nie są w stanie odłożyć pieniędzy na termoizolację budynku, która pozwoliłaby grzać mniej, a jednocześnie utrzymać stałą temperaturę w środku. Zmuszeni więc są grzać mocniej lub po prostu pogodzić się z niską temperaturą i starać się przeczekać do wiosny ograniczając ogrzewanie do minimum. Według regiodom.pl dane Eurostatu wnikające ze średniej 2005-2010 wskazują, że 8.6 mln Polaków deklaruje, iż zimą nie jest wstanie dostatecznie ogrzać swojego mieszkania. Skoro jednak według badań zjawisko to nasila się, to dzisiaj grupa tych osób może być jeszcze większa.

Ciekawym sposobem na ogrzanie wnętrz są również maty grzewcze. Są praktyczne i wygodne. Nie wymagają dodatkowych przeglądów i są proste w montażu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły