85% tamponów zawiera rakotwórczą substancję!

Zdrowie Data publikacji: 22 sierpnia 2018

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje glifosat za substancję potencjalnie rakotwórczą. Jest to substancja czynna występująca w herbicydach. Jest tak naprawdę najpopularniejszym herbicydem na świecie. Aż 90% bawełny uprawianej w USA jest modyfikowana genetycznie tak by wytrzymywała działanie glifosatu.

Dlaczego zwrócono na niego uwagę? Badano zachorowania rolników na raka, którzy w swoich uprawach stosowali glifosat. Przeanalizowano również wyniki badań laboratoryjnych na zwierzętach, które miały styczność z tą substancją. Orzeczenie WHO potwierdzają ekspertyzy specjalistów z 11 krajów. Glifosat został zakwalifikowany jako środek z największym ryzykiem 2A czyli prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Gdzie znajdziemy glifosat?

Znajdziemy go praktycznie w 85% produktach bawełnianych takich jak waciki, tampony czy chusteczki. Potwierdzają to badania wykonane w Uniwersytecie La Plata. Dlaczego skupiliśmy się więc na tamponach? Tampony umieszczone są we wrażliwym obszarze błony śluzowej, w pobliżu szyjki macicy i narządów rozrodczych. Spędza tam wiele godzin dziennie przez cały okres naszej płodności. To może zacząć martwić. Niestety produkty wykonane z bawełny organicznej i z tej GMO nie są dodatkowo oznaczone. Jednak prawdopodobieństwo jest bardzo duże, zwłaszcza w USA gdzie 90% bawełny to GMO.

Próbowaliśmy jeszcze zglebić temat bawełny GMO w Polsce. Znaleźliśmy ciekawą informację, że okazało się, iż sklepy H&M wprowadziły ludzi w błąd i ubrania reklamowane jako by były wykonane z bawełny organicznej tak naprawdę wykonane zostały z bawełny GMO.

Gdzie wykorzystuje się glifosat? 

Jest stosowany do niszczenia chwastów, w tym wieloletnich wcześniej trudnych do likwidacji. Dlatego bawełna modyfikowana genetycznie jest przystosowana tak by glifosat jej nie zniszczył, a jedynie rośliny jej zagrażające. Dzięki temu zwiększa się zyski z pól uprawnych bawełny.

  1. farmer.pl
  2. 5mdz.pl
  3. realfarmacy.com
  4. ekologia.pl
  5. wikipedia.org

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły