Skuteczne sposoby na pocące się stopy. Jak rozwiązać problem potliwych stóp?

Zdrowie Data publikacji: 31 marca 2021

Potliwość stóp jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Jeżeli nie przybiera ona patologicznych form, to nie powinniśmy się tym przejmować. Problem pojawia się, jeżeli mamy do czynienia z nadmierną potliwością stóp. Może to wnikać z nieodpowiedniego obuwia, ale nie warto tego lekceważyć. Podłoże chorobowe to równie prawdopodobna przyczyna i należy skonsultować się z lekarzem. Pocące się stopy bardzo często wprawiają w zakłopotanie, ponieważ jest to wstydliwa przypadłość. Jeżeli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z potliwością stóp, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu. 

Dlaczego stopy się pocą?

Potliwość stóp jest naturalnym sposobem naszego organizmu na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Mechanizm termoregulacji jest bardzo potrzebny. Ciepło odprowadzane jest na zewnątrz, a pot pozwala obniżyć temperaturę ciała. Warto zwrócić uwagę na obuwie, jakie kupujemy. Jeżeli nasze buty nie będą wystarczająco przewiewne, to ten proces zostanie zaburzony. Jest to szczególnie ważne przy butach sportowych. Nadmiernie pocące się stopy mogą być poważnym problemem. Dzieje się tak w momencie, w którym nasze stopy wydzielają na dużo wilgoci. 

Potliwość stóp – co może być przyczyną nadmiernej potliwości stóp?

Najczęściej przyczyna nadmiernej potliwości stóp jest bardzo prosta. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie obuwie i problem znika. Niestety równie często mamy do czynienia z nadmierną potliwością na podłożu chorobowym. Dochodzi do zbyt dużej aktywności gruczołów potowych w naszych stopach. Jest wiele chorób, które mogą dawać takie objawy. Cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy. To wszystko może wpływać na nadmierną potliwość stóp. Dodatkowo tego stanu nie poprawia też bezsenność, problemy z alkoholem czy silny stres.

Pocące się stopy – przykry zapach

Pocące się stopy najczęściej nie generują przykrego zapachu. Pot jest właściwie całkowicie bezwonny. Problemem nie jest wydzielina, a brak możliwości jej odparowania. Nieodpowiednie obuwie czy skarpetki dodatkowo utrudniają sprawę. Nie tylko zapach może być kłopotliwy. Takie warunki to idealne środowisko rozwoju chorób grzybiczych oraz problemów dermatologicznych.

Sprawdzone rozwiązania na potliwość stóp

Na rynku znajdziemy wiele preparatów pomocnych przy problemie nadmiernej potliwości stóp. Możemy zdecydować się na kremy, maści czy antyperspiranty, ale niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Duża część z nich ma w swoim składzie aluminium. Jest to metal toksyczny, który przy długim stosowaniu, nie jest bezpieczny. 

Takie preparaty mają też działanie łagodzące i kojące. Zawarty w nich mentol czy klotrimazol pomaga pozbyć się przykrego zapachu i minimalizuje powstawanie bakterii. Często stosowany talk osusza skórę, ale jednocześnie zatyka pory. 

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne i nie wyleczą bardzo nasilonego problemu. Można potraktować je jako wsparcie albo stosować profilaktycznie. Przy problemie potliwych stóp najważniejszy jest odpowiedni dobór obuwia. Powinniśmy stawiać na buty przewiewne, lekkie, wykonane z oddychających materiałów. Pot musi mieć możliwość odparowania, dlatego jest to tak istotne. Nie zapominajmy o skarpetkach. Dobre obuwie nic nam nie da, jeżeli będziemy nosić skarpetki wykonane z tworzyw sztucznych.

Oprócz doboru odpowiednich butów musimy też pamiętać o dostosowaniu ich do pory roku. Im cieplej, tym buty powinny być lżejsze i bardziej przewiewne. Warto zdejmować buty zawsze, kiedy jest to możliwe i unikać chodzenia w nich dłużej niż 8 godzin. 

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, a często bagatelizowana. Problem z potliwością stóp może wynikać ze złej diety. Ma ona bardzo duży wpływ na nadwagę czy otyłość oraz problemy z cukrzycą. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest więc konieczne z wielu powodów. Dodatkowo warto zadbać o aktywność fizyczną, szczególnie jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia.

Tłuste i ostre potrawy mogą zwiększać potliwość stóp. Oprócz tego nadużywanie alkoholu i palenie papierosów jeszcze ten problem pogłębia. Zrezygnowanie albo ograniczenie tych niezdrowych przyjemności pozwoli nam lepiej zadbać o zdrowie i zminimalizować potliwość stóp.

Nadmierny stres i lęk to wróg numer jeden całego naszego organizmu. Prowadzi do wielu poważnych problemów, w tym właśnie nadmiernej potliwości stóp. Nie powinniśmy bagatelizować naszego złego stanu psychicznego. Udanie się do specjalisty to najlepsze co możemy dla siebie zrobić.

Kolejnym bardzo skutecznym domowym sposobem na pocące się stopy jest przygotowywanie wywarów roślinnych. Możemy do tego wykorzystać szałwię, rumianek oraz korę brzozy lub dębu. Mają one działanie antyseptyczne i ograniczające potliwość. 

Nadmierna potliwość stóp – leczenie

Czasami problem pocących się stóp jest bardzo nasilony i żadne domowe metody nie przynoszą pożądanych efektów. Jedynym rozwiązaniem okazują się metody zabiegowe. Pierwszym sposobem jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej. Jej zadaniem jest paraliżowanie włókna, które zapewnia unerwienie gruczołów potowych. Zabieg ten pozwala skutecznie ograniczyć wydzielanie wilgoci. Niestety działa zazwyczaj do 6 miesięcy, więc konieczne jest jego powtarzanie. 

Kolejnym zabiegiem, na jaki możemy się zdecydować, jest jonoforeza. Polega na rażeniu kanałów gruczołowych prądem jonowym. Podczas zabiegu zanurzamy stopy w cieczy, a następnie przepuszczany zostaje prąd o bardzo niewielkim napięciu. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, musimy zabieg powtórzyć nawet 15 razy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły