Maty grzewcze – dlaczego warto wybrać ten typ ogrzewania do domu?

Mój dom Data publikacji: 17 listopada 2020

Sezon grzewczy powoli się rozpoczyna. Wieczory stają się coraz chłodniejsze, więc z chęcią uruchamiamy domowe systemy grzewcze, żeby zapewnić sobie i domownikom komfortowe warunki. Jak najlepiej zadbać o stworzenie przyjaznej dla użytkowników przestrzeni?

Urządzeń grzewczych można znaleźć naprawdę sporo. Każde z nich ma swoje zalety i bywa stosowane w rozmaitych wnętrzach.

Jedną z ciekawszych opcji, która ostatnimi czasy zyskuje spore grono zwolenników, są maty grzewcze. Czy faktycznie takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić i zapewnić w domu idealne warunki termiczne?

Maty grzewcze – jak to działa?

Maty grzewcze to niezmiernie praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zapewniamy przyjemne ciepło w domowych wnętrzach.

Urządzenia tego typu można montować na sufitach i ścianach, choć najczęściej spotyka się je na podłogach, gdzie zastępują standardowe wodne ogrzewanie.

Maty grzewcze, jak te od Econovli.pl, to płaskie produkty, zasilane elektrycznie. Podłącza się je po prostu do domowej instalacji. Nie potrzebują dodatkowych urządzeń, aby zapewnić optymalną temperaturę. Są niemalże od razu gotowe do pracy po wstępnym zainstalowaniu.

Produkt działa na podczerwień. Mata całą powierzchnią przekazuje ciepło do podłogi, skąd rozchodzi się ono dalej – do całego pomieszczenia.

Co takiego wyróżnia urządzenia tego typu? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Prosty i wygodny montaż

Podstawową zaletą maty grzewczej, która odróżnia ją od wodnego ogrzewania podłogowego, jest niezmiernie prosty i wygodny montaż. Można go przeprowadzić w niemal dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzania bardzo czasochłonnych i kosztownych prac remontowych.

Z tych też względów urządzenia tego typu chętnie wykorzystuje się w już stojących budynkach, w których pragnie się podnieść komfort grzewczy.

Niski koszt zakupu

Maty grzewcze są znacznie tańszym produktem niż rozbudowane instalacje wodne. Dzięki temu niemal każdy może sobie pozwolić na wprowadzenie do swoich wnętrz przyjemnego ciepła, co przekłada się na komfort wszystkich użytkowników.

Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania nie wymagają inwestowania w dodatkowy osprzęt, jak na przykład przewody lub pompy wodne, co też generuje pewne koszty.

Brak niezbędnych przeglądów technicznych

Każdy posiadacz pieca CO lub pompy wodnej musi pamiętać o dokonywaniu regularnych przeglądów instalacji. To gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowania tego typu systemów grzewczych.

Takich wymagań nie ma jednak w przypadku mat grzewczych. Wpływa to zatem na wygodę wykorzystywania takich urządzeń, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane każdego roku na wizytę specjalistów.

Wysoki komfort cieplny

Maty cieplne należą do rozwiązań powierzchniowych. Oznacza to, że ogrzewanie działa na całej podłodze, gwarantując przyjemne uczucie ciepłych stóp.

Taki model grzewczy jest też najzdrowszym dla ludzi. Idealny rozkład temperatur w pomieszczeniu to bowiem – cieplej przy stopach niż przy głowie.

Oszczędność miejsca

Skoro maty grzewcze nie potrzebują dodatkowego osprzętu, możemy niemal całą instalację ukryć pod powierzchnią podłogi.

Jest to zatem niezmiernie praktyczne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, w których każdy centymetr powierzchni użytkowej jest naprawdę na wagę złota. Mata pozwala wykorzystać dostępne miejsce w sposób optymalny, wpływając korzystnie na ustawność pomieszczenia, w którym nie musimy montować dużych grzejników.

Czy maty grzewcze mają jakieś ograniczenia?

Nie ma urządzeń, które byłyby idealne. Zawsze da się znaleźć pewne mankamenty. W przypadku mat grzewczych największym jest często podnoszona kwestia kosztów eksploatacji. Są to bowiem urządzenia elektryczne, co przekłada się na nieco wyższe rachunki, nawet jeśli zdecydujemy się na nowoczesne modele energooszczędne.

Warto również pamiętać o tym, że ogrzewanie podłogowe często wykazuje się sporą bezwładnością cieplną. Lepiej zatem sprawdza się w pomieszczeniach, w których utrzymujemy stałą temperaturę przez długi czas, niż w takich używanych tylko okazjonalnie.

Maty grzewcze – przyjemne ciepło dla domu

Jak możemy zauważyć, korzyści płynące z zastosowania takiego rozwiązania są spore. Trudno się zatem dziwić, że maty grzewcze zyskują z roku na rok coraz więcej zadowolonych użytkowników. W wielu przypadkach jest to bowiem grzewczy strzał w dziesiątkę.

Podobne artykuły